DHT Engelleyicilerinin Potansiyel Yan Etkileri - Neleri Göz Önünde Bulundurmanız Gerekir ?

DHT Engelleyicilerinin Potansiyel Yan Etkileri - Neleri Göz Önünde Bulundurmanız Gerekir ?

Erkek tipi saç kaybından endişe ediyorsanız yalnız değilsiniz. Tüm erkeklerin yarısının 50 yaşına geldiklerinde, gözle görülür bir ölçüde saç dökülmesi yaşayacağı tahmin edilmektedir. Bazıları saç kaybı yaşadığını kabullenir ama giderek daha fazla erkek saç dökülmelerine yardımcı olmak için ağızdan ilaçlar, topikal çözümler ve saç nakili gibi tedavilere yönelmeye başlamıştır.

Olguların çoğunda, erkek tipi saç dökülmesi, dihidrotestosteron veya DHT denilen sinir bozucu bir androjen (erkek) seks hormonunun etkilerinden kaynaklanır. 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim, yaygın erkek hormonu olan testosteronun DHT'ye dönüştürülmesinden sorumludur.

DHT hormonu üretildiğinde, kafadaki saç folikülleri ona karşı giderek daha duyarlı hale gelir. Saç folikülleri daha az besin aldığından, sağlıksızlaşır. Daha sonra, küçülmeye başlarlar ve daha kısa ömürlü olan, daha az sağlıklı kılların büyümesi gerçekleşir. Sonunda saç kökleri ölür ve saç üretimi durur. Saç derisinin üst kısmındaki saç folikülleri DHT'nin etkilerine daha duyarlıdır, bu da başın üst kısmında, saçların arka ve yanlarda kaldığı tanıdık erkek tipi saç kaybı ile sonuçlanır.

Saç Kaybı İçin DHT Engelleyici

Erkek tipi saç kaybı tedavisinde, testosteronu DHT'ye çevirme eylemini engelleyen ilaçlarla tedavi yaygındır.

Saç dökülmesi için en yaygın DHT engelleyici, Propecia olarak eczanelerde satılan finasterid adı verilen bir ilaçtır. Bu ilaç saç dökülmesini durdurmak ve tersine çevirmek için günlük alınması gereken oral bir ilaçtır.

Propecia tabletleri, saç kaybını önlemeye yardımcı olmak için klinik olarak kanıtlanmıştır, ancak tedaviyi devam ettirmek istediğiniz sürece her gün alınmaları gerekir.

Bu Propecia'yı almayı durdurduktan kısa bir süre sonra (muhtemelen birkaç ay içinde veya daha kısa sürede) saç dökülmenizin devam edeceği ve Propecia'yı alırken kazandığınız herhangi bir saçın muhtemelen birkaç ay içinde düşeceği anlamına gelir. Doğru olarak alındığında, Propecia adlı ilacın klinik çalışmalarda DHT seviyesini % 60'a kadar azalttığını göstermiştir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir ilaçtır.

Topikal solüsyonlar ve köpükler başka bir seçenektir. Bunlar Regaine (veya Rogaine) adında en yaygın olarak bilinen ve aktif bileşeni minoksidil olan ürünlerdir. DHT engelleyicisi olup olmadığı kesin olarak bilinmese de (etki mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır), saç dökülmesini tersine çevirmek için günlük olarak saç derisine uygulanmalıdır. Propecia'da olduğu gibi düzenli olarak Regaine'i kafa derisine uygulamaktan vazgeçerseniz, pozitif etkiler tersine döner ve saç dökülmeniz devam eder.

Propecia ve Regaine adlı ilaçların faydasını görebilmeniz için, iki ila üç aylık sürelerde kullanmanız gerekmektedir.

DHT Engelleyicilerinin Yan Etkileri Var mı?

Propecia gibi DHT engelleyicilerini kullanmanın yararları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Propecia, yaşam boyu kullanıma başlamadan önce dikkate alınması gereken bir kaç yan etki ile ilişkilidir.

Çok yaygın olmamasına rağmen, Propecia aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

• Cinsel isteksizlik, libido ya da diğer cinsel sorunlar
• Erkeklerde meme dokusu gelişim eğilimi
• Testis rahatsızlığı
• Deri döküntüleri
• Karaciğer enzimlerinin artan seviyeleri ile ilgili sorunlar

DHT Engelleyicileri ve Cinsel Sorunlar

Propecia gibi bir DHT engelleyiciyi almanın en yaygın yan etkileri, bireylerin cinsel isteksizlik yaşaması, ereksiyon bozukluğu veya iktidarsızlık ile ilgili problemlerdir. Propecia’yı kullanan her 100 erkeğin 1’inde bu sorunlar görülebilir.

Böylece yenilenen saç büyümesinin bir sonucu olarak güven geri alınabilirken, yatak odasında düşük performans hissi nedeniyle bu güven yeniden kaybolabilir. Propecia, boşalma esnasında, sperm hacminde de azalmaya neden olabilir.

Propecia'yı almayı bıraktıklarında erkeklerin ezici çoğunluğu bu yan etkilerin ortadan kaybolduğunu görmektedir. Ancak Propecia alımını durdurduktan sonra da cinsel istek kaybı, ereksiyon bozukluğu ve sperm hacimlerinin azaldığını bildiren bazı erkekler mevcut. Ve tabii ki, Propecia alımını durdurmak, yeni saçların kaybolacağı ve saç kaybının devam edeceği anlamına gelecektir.

DHT Engelleyicileri ve Erkek Meme Dokusu

Tıbbi literatürde jinekomasti olarak bilinen erkek meme gelişimi, Propecia'nın alınmasına ilişkin daha az görülen bir yan etkidir. Ayrıca ilacı alan erkeklerde çok nadir de olsa erkek meme kanseri raporları mevcuttur.

DHT Engelleyicileri ve Testis Rahatsızlığı

Propecia'nın bazı kullanıcıları, hassasiyet ve şişlik, idrar yaparken ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrı dahil olmak üzere testislerde rahatsızlık tanımlamışlardır. Ayrıca mide bulantısı, kusma, ateş ve bazen de penisten kan çıkışı da bu duruma eşlik etmiştir. Eğer sizin de bu tür şikayetleriniz varsa doktorunuza danışınız.

DHT Engelleyicileri ve Deri Döküntüleri

Propecia'nın bir diğer daha az yaygın yan etkisi ise vücutta ve kafa derisinde cilt döküntülerinin gelişmesidir. Bunlar kovan görünümlü kırmızı ve son derecede kaşıntılı olabilir. Bazı kullanıcılar ayrıca dudakların şişmesini de rapor etmektedir.

DHT Engelleyicileri ve Karaciğer Enzimleri

Bazen Propecia alan erkeklerin rutin kan testleri sırasında tespit edilen, yüksek seviyelerde karaciğer enzimleri olduğu bildirilmiştir. Bu genellikle klinik bir endişe kaynağı değildir. Ancak karaciğer enzimleriniz Propecia'dan etkileniyorsa ve bu durum hakkında endişeleniyorsanız tüm bu yan etkiler hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz. Dünyanın her yerinden birçok erkeğin Propecia gibi DHT engelleyicilerini herhangi bir yan etki yaşamadan başarılı bir şekilde aldıklarını hatırlamak önemlidir. Birçok erkek daha iyi görünümlü bir saçı ve getirdiği faydaları, bu yan etkilerle başa çıkmaya değer buluyor ya da Propecia alımını durdurmaya karar vererek yan etkilerin kaybolduğunu fark ediyor.

Unutmayın, çoğu zaman saç nakli yaptırdıktan sonra, doktorlar tedavi edilmeyen saç alanlarınızın geri kalanını korumak için bir DHT engelleyicisi almanızı tavsiye eder. Günlük bir ilaç almanız, tüm faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Bu yan etkilerin listesinin amacı, sizi Propecia alma konusunda korkutmak değil, tam olarak yetkin bir karar vermenize yardımcı olmaktır.

DHT Engelleyicilerini Kimler Kullanamaz?

Ancak Propecia veya başka bir tıbbi DHT engelleyici alamayan insanlar da vardır. Kadın saç dökülmesinin, saç folikülleri üzerindeki DHT ile etkileşime girmemesinden dolayı, kadınlar Regaine tabletleri alamamaktadır, bu durumda etkilerini engellemek gereksizdir. Ayrıca 18 yaşın altındaki genç erkekler için de uygun değildir. Prostat kanseri kontrolü için kan testi yaptırmanız gerekiyorsa, prostat spesifik antijen veya PSA denen bir testi yaptırmanız durumunda, Propecia'yı geçici olarak kullanmayı bırakmanız önerilir. Propecia sonuçları etkileyebilir ve bu sizin için geçerliyse doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Kalp sorunu ya da cilt hassasiyeti olanlar, topikal saç dökülmesi solüsyonu olan Regaine’i kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

DHT engelleyicileri, erkek saç dökülmesi içindir. Ancak ömür boyu kullanılan ilaçlar oldukları için bazı yan etkileri yüzünden herkes tarafından alınamazlar. Saç dökülmesine kalıcı bir çözüm arıyorsanız, ekstra günlük ilaç ihtiyacı olan veya olmayan bir saç nakli sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

Saç çizginizi nasıl dönüştürdüğümüzü ve hayatınızı nasıl değiştirebileceğimizi konuşmak için bugün bize ulaşın.