Saç Ekim Fiyatları Nedir?

Saç ekim işleminde maliyetleri etkileyen başlıca unsur ekilecek greft sayısıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi 1500 greft ekimi yapılacak bir hastanın saç ekim ücreti 3000 greft ekim yapılması gereken bir hastanın saç ekim ücretine göre daha düşüktür.

Ayrıca başın derisi daha geniş bir kişi baş derisi daha dar bir kişiye göre daha fazla ekim alanına sahip olduğu için, boş alanı kapatmak için daha fazla grefte ihtiyaç duyar.

Daha fazla greft ekilmesi daha fazla çalışma saati ve daha fazla kaynak kullanımı anlamına gelir ki bu da maliyetleri arttırır.

Ayrıca işlemin hangi yöntem ile yapıldığı fiyatı belirleyen diğer bir faktördür.

FUE, FUT ve robotik cerrahi (ARTAS) için ücretler değişiklik göstermektedir. ARTAS ile yapılan ekimlerin maliyeti yüksekken FUE ve FUT ücretleri yakınlık gösterir.

Nihai fiyat değerlendirmesi yalnızca saç dökülme durumunuz doktorlarımız tarafından incelendikten sonra yapılabilir.

Bu linkten bizimle iletişime geçerek ya da bizi telefonla arayarak fiyatla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hangisi Daha Önemli? Ekilen Greft Sayısı Mı, Saç Kılı Sayısı Mı?

Saç köklerinin anatomik yapılanması vücudun diğer bölgelerinden oldukça farklıdır.

Vücudun diğer bölgelerinde 1 folikülden 1 adet kıl çıkarken, saçlarda 1 follikülden 1 ile 4 arasında saç kılı çıkmaktadır. Buna foliküler ünite adı verilmektedir.

Ekim sırasında nakledilen yapılar bunlardır. Saç ekim sırasında kullanılan greft terimi ise foliküler ünitenin karşılığıdır. Eğer saç kılları tek tek ekilirse işlem başarısızlık ile sonuçlanacağından, saçlar foliküler ünite olarak ekilir.

Pratik olarak foliküler ünite, saç ekim teknik terimi ifadesiyle bir adet greftte 2 adet saç kılı olduğu var sayılır. Yani 1500 greftin ekilmesi yaklaşık 3000 adet saç kılının ekildiği anlamına gelir.

Bu teknik konu fiyatlandırmada bir illüzyon oluşturabilmektedir.

Esasında 1500 greft ekilen bir kişiye, greft olarak değil saç kılı olarak rakam verilmekte ve ”3000 ekim yapıldı”, denilerek yanıltıcı bilgi verilebilmektedir.

Başta saç kökü başına ucuz olarak sunulan fiyat, greft sayısı ile değil, saç kılı sayısı ile çarpılınca çok daha yüksek maliyetli bir hale gelmektedir.

Türkiye Saç Ekim Fiyatlarının Diğer Ülkelerle Kıyaslanması

Türkiye’de saç ekim fiyatları Avrupa ve Amerika’ya göre oldukça düşüktür. Bu durum saç ekim kalitesinin daha düşük olmasından kaynaklanmaz.

Aksine Türkiye yetişmiş ve eğitimli işgücü, kullanılan teknolojik ekipmanlar ve sterilizasyon koşullarının iyi derecede olması nedeniyle her yıl binlerce yabancıyı saç ekimi için ağırlamaktadır.

Türkiye, saç ekimi alanında güncel istatistiklere göre dünyanın bir numaralı ülkesi konumundadır. Her yıl kliniğimize ve Türkiye’ye dünyanın farklı coğrafyalarından insanlar saç ektirmek amacıyla gelmektedir.

Fiyatlar Piyasada Neden Bu Kadar Değişiklik Göstermektedir?

Bu durumun en büyük sebebi lisanssız işlem yapan merdivenaltı diye tabir ettiğimiz işletmelerdir. Bu işletmelerde doktor yoktur.

Farklı meslek gruplardan insanlar kendilerini ”saç ekim uzmanı” diye nitelendirerek işlem yapmaktadır. Hem ülkemizde hem de dünyada “saç ekim uzmanı” diye isimlendirilen bir branş yoktur.

Saç ekimi yapan ekibin yönetimi mutlaka dermatoloji uzmanı veya plastik cerrahi uzmanı yapmalı ve ekimlerde mutlaka doktorun bulunması gerekmektedir.

Saç ekimi ilgili yasalara göre sadece hastane ya da poliklinik statüsündeki cerrahi sterilizasyon gerekliliklerini yerine getiren ruhsatlı merkezlerde yapılabilir.

Eğer hastane ya da poliklinik statüsünde olmayan bir yerde işlem yapılıyorsa bu işlemin kaçak yapıldığı anlamına gelir.

Burada belirtilmesi gereken diğer bir nokta ruhsatlı hastane veya polikliniklerde saç ekimi yapılsa bile, saç ekimi ekibi içinde doktorun olmadığı durumla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Ruhsatlı hastane veya merkez dışında ki işletmelerde veya ekimi doktorun yapmadığı durumlarda genellikle sterilizasyon koşullarına dikkat etmediği için maliyetleri düşük olmakta bu şekilde işlemi ucuz diye nitelendirilebilecek fiyatlara yapabilmektedir.

Şunu da belirtmemizde fayda var:

Düşük maliyet her zaman daha kötü saç ekimi anlamına gelmez. İyi ekim yapamayan ve tecrübesiz bir ekibe sahip bir klinik daha yüksek ücret talep edebilirken tecrübeli bir klinik nispeten daha düşük ücret talep edebilir.