İdeal Saç Ekimi Kaç Greft Olmalıdır?

Saç ekiminin yapılabilmesi için her şeyden önce kişinin saçlarının kayıp tarzının belli olması gerekir.

Eğer kişi saç dökülme sürecinin başlarında ise veya dökülme halen şiddetli bir şekilde devam ediyorsa, saç ekimi sonrası oluşabilecek yeni açıklıklar için yeni seanslar dolayısıyla yeni maliyetlerle karşılaşılabilir.

Bu durumda eğer saç ekimi yapılırsa memnuniyetsizlik artar. Çünkü kişinin saçı dökülmeye devam etmekte, saçının sürekli farklı bölgeleri kelleşmeye devam etmekte ve bu döngü devam etmektedir.

Dolayısıyla saç ekimi için gelen kişinin eğer henüz saçlarının kayıp tarzı oluşmadıysa ekimden uzak durulmalı, gelecekte yeni maliyetler oluşturmaması için gerekli uyarılar yapılmalıdır.

İdeal greft ile ilgili bilinmesi gereken maddeler şunlardır:

– Doğal bir görünüme sahip olmanız için santimetrekare başına ekilmesi gereken greft belli bir rakamın altına inmemelidir.

Santimetrekare başına 20 ila 30 greft ideal ve ekim yapan doktor ve ekip tarafından ideal verimlilik alınabilecek rakamlardır. Diğer yandan bu sıklığın gerçekleşmesi veya altında kalması şu faktörlere bağlıdır;

  • yoğunluk beklentiniz
  • olmasını hedeflediğiniz görünüm
  • donör bölgenizin verimliliği

Bu faktörler dikkate alınarak imkanlar ve beklentiler arasında bir denge sağlanmalı, ekilecek greft sayısına bu şekilde karar verilmelidir.

1- Donör bölge iyi kullanılmalıdır çünkü donör bölgeden çok fazla saç alınır ise o bölgede saçların seyrek görülme riski ortaya çıkar ki bu bölge yeniden eski haline getirilemez.

2- Eğer oldukça yoğun bir görünüm olması istenirse ve donör bölge elverişliyse daha fazla saç ekimi yapılabilir.

3- Bir kişinin kelleşmesi Norwood-Hamilton derecelendirmesine göre 6. veya 7 derecede ve bu kişinin donör bölgesi cılız, ince ve yoğunluğu düşük ise saç ekimi sonunda karşılacağı sonuç idealden uzak olacaktır.

Dolayısıyla bu kişi gerçekçi beklentiler içinde olmalı, doktor ise mucize yaratılamayacağını kendisiyle paylaşmalıdır.

4- DK Klinik Saç Ekimi Birimi olarak biz bir seansta 2500-3000 greftten fazla yapmaktan kaçınıyoruz. Teknik imkanlar buna el verse de bu rakamın üzerine çıkılması gerektiğinde, karşılıklı olarak ne getirip ne götüreceği konusunda detaylı bir şekilde karşılıklı tartışıyoruz.

5- Greft sayısı belirlenirken bütçe de önemli bir faktördür. Eğer iyi bir sonuç almak için size 2500 greft ekilmesi gerekiyor fakat bütçeniz 1000 grefti karşılayacak durumda ise alacağınız sonuç sizi tatmin etmeyecektir.

Biz böyle durumlarda sizi tatmin etmeyecek bir sonuç olacağı için paranızı harcamamanızı, bir süre daha biriktirdikten sonra gelmenizi öneriyoruz.

– Saç ekimi bizim için;

eldekilerle (donör bölge)

geleceği de düşünerek (donör bölgenin kısıtlı olması bu yüzden gelecek için de saklanması)

maksimum faydayı (en iyi görüntüyü)

sağlamak için dökülme gözlemlenen bölgelere nakil işlemidir.

Bu işin sanat kısmıdır. Buradaki sanat, az ile çoğu başarmaktır.

Önemli Bilgiler

Saç Ekiminde En Fazla Kaç Greft Ekilir?

Bir kişiden hayatı boyunca toplanabilecek maksimum greft sayısı 8.0000 ila 10.000’dir. Yine de bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bir kişiye bir seansta(aynı günde) 4000’den fazla greft ekilmesini önermiyoruz.

Donör bölgesi kusursuz, oldukça verimli ve saç dökülmesi derece evre 7 olan bir kişiye maksimum ekilebilecek greft sayısı 6.000’dir. Bu oldukça az görülen bir durumdur. Eğer kişi 20’li yaşlarında 5000 greftlik bir ekim yaptırdıysa saç dökülmesi ileride de devam edeceği için 2. bir saç ekimine ihtiyaç duyması durumunda donör bölgesi yetersiz kalabilir.

Bu yüzden ekilmesi gereken greftle ilgili mutlaka doktorunuzla detayları konuşmanızı ve gittiğiniz saç ekim merkezine istediğiniz greft konusunda baskı yapmamanızı öneririz.

Saç ekim literatüründe kabul edilen % 50 kuralı denilen yaklaşımına göre, ışık altında saçlarınızın seyrekleştiğini fark ettiğinizde aslında saç yoğunluğunuzun % 50’sini kaybetmişsinizdir.

Diğer bir deyişle, saçlarının % 50’si dökülmemiş bir kişinin dökülmesinin olduğunu fark etmesi zordur. Eğer santimtrekare başına 60 saçınız varsa artık santimetrekare başına 30 saç teliniz vardır ve bu sizin fark etmenizi sağlamıştır.

Greft sayısı belirlenirken diğer bir faktör ise saçınızın karakteristik özellikleridir. Saç telleri kalın ve gür olan ya da saçı kıvırcık yapıda olan bir kişinin görüntüsündeki iyileşme için daha az grefte gerek varken, saç telleri ince ve cılız bir kişinin görüntüsündeki iyileşme için daha fazla grefte ihtiyaç vardır.

1 hektarlık boş bir arazi düşünün. Bu tarlayı tamamen doldurmak için hangi ağaçtan daha fazla olması gerekir? Gövdesi kalın, yaprakları gür bir ağaç mı yoksa gövdesi dar yaprakları,dalları seyrek bir ağaç mı?

Donör bölgede ortalama ekim için kullanılabilecek 6000 greft bulunur. Norwood-Hamilton ölçüsüne göre 5. Derecede kelliğiniz varsa yaklaşık olarak 200 santimetrekarelik bir bölgede dökülme vardır. Dolayısıyla donör bölgeden 6000 greft toplanıldığı varsayımı altında her santimetrekareye 30 greft ekerek açık olan bölge tamamen kapatılabilir. Burada tercihler önemlidir ve tarafımızdan şu sorunun cevabı aranır.

Donör bölgeden alınan ve elimizde sınırlı sayıda bulunan greftle dökülme bölgeleri ayırt etmeksiniz santimetrekare başına 30 greft mi ekilmeli yoksa başın ön bölgesine daha fazla örneğin (santimetrekare başına 40 greft) üst bölgesine daha az mı greft ekilmelidir?

Bu noktada doktorun taleplerinizi dinlemesi ve isteklerinize uygun olarak saç ekimini yapması beklenir. Bizim tecrübelerimiz saç ekimi için kliniğimize gelen kişilerin saç ön bölgelerinde daha fazla yoğunluk ile çok daha doğal görüntünün sağlandığı yönündedir.