Saç Ekimi Yaptırmak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Teknik olarak söylemek gerekirse saç ekiminin yaş sınırı yoktur.

Örneğin; her hangi bir şekilde (yanık, kaza gibi) saçlarının bir bölümünü kaybeden bir çocuk için saç ekimi tıbbi bir gerekliliktir.

Saç ekimi çocukluk döneminde bile yapılabilir. Ancak androjenik alopesi denilen erkek tipi saç dökülmesi gibi sağlık ile doğrudan ilgili olmayan estetik bir sorun yüzünden saç ekimi düşünülüyorsa farklı şekilde değerlendirmek gerekir.

Estetik işlemlerin alt yaş sınırı genel olarak reşit olma yaşı, yani 18 yaş kabul edilmektedir. Ancak biz kliniğimizde elbette bu yaşı göz önünde bulundurmuyor ve bu yaşı herhangi estetik bir işlem için erken buluyoruz.

Saç ekimi önemli bir organizasyon gerektirir.

Organizasyonun ilk aşaması da planlamadır. Planlama göz önünde bulundurularak, kişiye özgü saç ekimi değerlendirilirken, ilk yanıtlanacak soru şudur:

”Saç dökülmesi devam ediyor mu?”

Saç dökülme hızının belirlenmesi tedavi seçeneklerini ortaya koyacaktır. Çeşitli senaryolar üzerinde açıklamak gerekirse;

SENARYO 1

Yaş 40. saç dökülmesi 20’li yaşların başında başlamış, adım adım ilerleyerek Evre 4 düzeyine gelmiş, son beş senedir çok yavaş ilerliyor. Bu durumda biz artık saç dökülmesi hızının oldukça azaldığına (saç dökülmesi hayat boyunca devam eder) karar veririz.

Bizim için operasyon açısından en rahat hasta grubunu oluşturur. Eğer donör alanı yeterli ise iyi bir operasyon sonrası, çok büyük olasılıkla ikinci bir ekime ömür boyu gereksinim duyulmayacaktır. Dökülme deva etse bile oluşacak açıklık kişiyi rahatsız etmeyecek boyutta olacaktır.

SENARYO 2

Yaş 25. Saç dökülmesi üç sene önce başlamış, saç dökülmesi hızlı ilerleyerek Evre 3 düzeyine gelmiş.

İkna etmekte en çok zorlandığımız hasta grubudur. Saç dökülmesi devam edeceği için bu kişilere ekim yapmak istemeyiz.

Hastamıza bir süre daha beklemesi gerektiğini, saç dökülme hızı yavaşladıktan sonra ekim yapılmasının uygun olacağını söyleriz.

Saç dökülmesi için önleyici medikal tedaviler ile bu süreci götürmeyi ve 30’lu yaşlarda saç ekimi için tekrar değerlendirmeyi öneririz.

Bu senaryo genellikle iki şekilde sonuçlanır. Kişi gider ve önerdiğimiz tedavi ile 5-6 sene geçirir, 30’lu yaşlarda saçlardaki açıklık artmış ama artık oturmuş durumdadır ve ekim yapılır.

Diğer bir durumda ise kendisine saç ekimi yapılması için ısrar eder. Israrcı olan kişiler saç dökülmesinden genellikle oldukça rahatsızdır ve ekimden sonra dökülmenin devam edeceğini göze alarak ekim yapılmasını isteyebilir.

Eğer bu kişiler saç ekimi yapılması yönünde ısrar ediyorsa, ileri süreçte bir kez daha ekime gereksinim duyacaklarını anlatarak ve ikinci, belki de üçüncü ekim bile düşünülecek şekilde donör alanını değerlendirip kullanırız.

SENARYO 3

Yaş 55. Saç dökülmesi 35 yaşından sonra başlamış, uzun süredir dökülme hızı çok yavaşlamış ve Evre 4’e ulaşmış durumda.

Ancak ense bölgesi donör alanında bulunan rezerv saçlarda yıllar içinde yoğunluğunu ve kalitesini kaybetmiş.

Bu kişinin planlaması çok önemli, çünkü bir kez saç ekimi şansı olacak. Bu ekimde de ense bölgesinden çok fazla greft alıp açıklık yaratmamaya dikkat etmek gerekecek. Bundan dolayı tüm açıklığın ideal bir şekilde kapatılmasının mümkün olamayacağını, gençlikteki görünümünü beklemesi gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmak gerekir.

Sonuç olarak “saç ekimi kaç yaşında yapılır” ya da “saç ekimi hangi yaşta ideadır” ya da “saç ekimi yaş aralığı nedir” soruları için aklınızda kalması gereken ana noktalar şunlardır:

  • Saç ekimi genel olarak 30 yaşında altındaki kişilere önerilmez.
  • Saç dökülmesi hızlı bir şekilde devam eden kişilere önerilmez.

Eğer saçınızı saçınız dökülme sürecindeyken ektirirseniz birkaç sene sonra o zamanlar saç olan fakat şimdi dökülmüş olan bölgelerinizde açıklıklar ortaya çıkacaktır. Bu ise yeniden ekim ve yeni maliyetler anlamına gelecektir.