Saç Ekim İşlemi Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Saç nakil işlemi gerçekleştirmek isteyen hastaların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden biri saç naklinin kalıcı olup olmamasıyla ilgilidir.

Kısa şekilde yanıt vermek gerekirse ekilen saçlarınız kalıcıdır. Saçlarınızın alındığı bölgeye donör bölge denilmektedir. Bu alan aynı zamanda ”güvenilir bölge” olarak adlandırılmaktadır.

Donör bölge alanı ense ve kulak üst bölümünü kapsayan bir alandır. Bu donör alanda buluna saçlar, dökülmeye neden olan DHT hormonuna duyarsız bir bölgedir. Güvenilir bölgedeki saç folikülleri oldukça kaliteli ve sağlıklıdır.

Genel olarak donör bölge, genetik olarak dökülmemeye programlanmıştır. Örneğin, genç yaşlardan itibaren saç dökülmesi ile karşılaşan biri 70’li yaşlarına geldiğinde bile donör bölgesindeki saçların hala yerinde olduğunu görürsünüz.

Saç ekiminde kullanılan kökler, donör alan dediğimiz bu dökülmeden etkilenmeyen bölgeden alındığı için, donör bölgeyle aynı genetik kodlara ve karakteristik özelliklere sahip olmaktadır. Dolayısıyla donör bölgenizdeki saçlar uzamaya devam ettiği sürece ekim yapılan bölgelerdeki saçlar da uzamaya devam edecektir.

Bazen donör bölgeyi de etkileyen saç dökülmesi sorunları ile de karşılaşılabilmektedir. Bu durumda ense bölgesindeki saçlar da dökülecektir. Ancak genellikle bu sorun giderildiğinde saçlar geriye gelmektedir.

Saç ekimi sonrası saçlarınız uzamaya başladıktan sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilir, kesebilir, tarayabilir ya da boyatabilirsiniz çünkü bu saçlarınız sürekli uzamaya devam eden kaliteli saçlar olacaktır.

Ancak…

Bazı kişilerde nakil işleminden yaklaşık 2 ile 4 hafta sonra geçici bir saç dökülmesi yaşanabilir.

Bu beklenen bir durumdur. Korkulmaması ancak seyrin gözlemlenmesi gerekir. Bu kayıp, vücudun saç ekimine verdiği bir tepki sonucunda oluşan travmadır. Vakaların neredeyse tamamı geçicidir. Bu erken dökülme sürecini saçın normal şekilde uzamasıyla devam eden başka bir süreç izler ve her şey normalleşir.

Saç ekiminizin kalıcı olması diğer yandan bazı faktörlere bağlıdır. Kalıcı bir başarı için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

  • Merdiven altı işletmelere değil, başında doktor olan tecrübeli kliniklere başvurulmalı
  • Saç dökülme süreci tamamlanmayan kişilere saç nakli yapılmamalı
  • Ekimden sonra eğer doktorun verdiği ilaçlar var ise düzenli olarak, aksatılmadan kullanılmalı
  • Kafanın arka bölgesinde yer alan donör bölgesi dışındaki bölgelerden ekim yapılmamalı (göğüs kılları vb. gibi)