FUE ve FUT Arasındaki Farklar Nedir?

Hangi Saç Tipine Hangi Yöntem?

Saç ekiminin nasıl bir sonuç vereceği bir bakıma saç yapınıza bağlı olsa da; saç yapınız saç ekimine engel teşkil etmez.

Dolayısıyla hangi saç tipine sahip olursanız olun iki yöntem de kullanılabilir.

Ancak uygulama açısından ve elde edilen sonuçlar açısından FUE ön plana geçmektedir.

Ayrıca işlemden en iyi sonucu almanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri de, saç ekimi için kullanılan donör bölgedeki saç yoğunluğu ve kalitesidir.

Genellikle saç tipi, saç telinin kalınlığı veya şekli saçı dolgun gösterse de saç yoğunluğu ile aynı olduğu konusunda yanılgıya düşülür. Öncelikle bu yanılgıya düşmeden beklentilerinizi netleştirebilmek için uzmanınıza görünüp saç analizi yaptırmanızı öneririz.

FUT (Follicular Unit Transplantation ) Yöntemi Nedir?

FUT tekniği FUE tekniğine göre daha zahmetli olduğu bir yöntemdir. FUT tekniği, ense bölgesinden bir doku şeridi alınması esasına dayanır.

Yaklaşık olarak eni 1 ile 1,5 cm olan ve boyu gereksinime göre 10 ile 20-25 cm’e ulaşan bir kafa derisi (kemiğe kadar olacak şekilde bir kalınlıkta) şeridi çıkarılır.

Daha sonra bisturi yardımı ile bu şerit tek tek olacak şekilde saç foliküllerine ayrılır. Bu aşamadan sonra saç folikülleri, dökülen bölgelere nakledilir.

Genellikle ilerlemiş saç dökülmesi vakalarında tercih edilebilir. Şeridin kesilerek çıkarılması ve ardından kesilen bölgenin kapatılması için dikiş atıldığından diğer yönteme göre ileri cerrahi müdahale gerektirir.

FUT yönteminin bir avantajı şeritten çıkarılan edilen saç köklerini tutan yağ tabakasının daha yoğun olmasıdır. Saç kökünü çevreleyen yağ tabakası, ekilen saç köklerini daha uzun süre nemli tutacağı için saç kökünün yaşama olasılığı daha yüksek olduğu ifade edilmektedir.

Ancak gelişen teknolojik cihaz ve yöntemsel ilerlemelerden sonra FUT tekniğini bu avantajı FUE tekniği ile de sağlanarak, aradaki fark kapatılmıştır.

FUE ( Follicular Unit Extraxtion) Yöntemi Nedir?

İnsan saçlı deri bölgesindeki kıl kökleri, foliküllerin dermal bileşimi özelliğinden dolayı vücudun diğer bölgelerine göre farklıdır.

Vücudun diğer bölgelerinde tek bir kökten 1 adet kıl çıkarken, bu özellik yüzünden saçlı deride tek bir kökten 1 ile 4 arasında kıl çıkabilmektedir.

Bu farklı sayıda saç teli içeren saç kökü grupları kafa derisi üzerinde rastgele dağılım sergiler. Ancak ön saç çizgisinde genellikle tekli gruplar yani 1 saç folikülünden 1 kıl çıkacak şeklinde yerleşim olmaktadır. Saç ekiminin doğal olarak görülmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de budur.

FUE yöntemi, saç ekimi işlemi için doku şeridi kesilmesine gerek kalmadan, bu foliküller arasından kullanabilecek en verimlilerinin doğrudan tek tek çıkarılarak nakledilmesi işlemidir.

FUT ve FUE Yöntemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

İyileşme süreleri açısından:

 • FUT operasyonunun bırakacağı yaranın iyileşmesi minimum iki hafta sürebilir.
 • FUE ile açılan küçük yara izleri 2-3 gün içinde iyileşir. Ağır şartlarda çalışanların ve ya işe uzun süre ara veremeyecek kişilerin işlerine en kısa sürede adapte olabilmelerini sağlar.

Yara izi açısından:

 • Geleneksel FUT yöntemi ense bölgesinde şerit halinde bir yara izi bırakır. Yara izinin kapatmak için daha uzun saç stilleri kullanmak zorunda bırakabilir.
 • Modern FUE Yönteminde ise yara izleri, kısa saç kullanımında bile fark edilemeyecek kadar küçüktür.

Kullanılan köklerin kalitesi açısından:

 • FUE yöntemiyle kaliteli olmayan kökler tespit edilebilir ve ekimde kullanılmayabilir fakat FUT yönteminde kesilen alan tek parça halinde nakledildiğinden dolayı kalitesiz köklerde ekilebilir.

Hitap ettiği kitlenin büyüklüğü açısından:

FUT Yönteminden faydalanabilecek insanlar sadece ileri derecede saç dökülmesi durumu yaşayan ve saç derisi esnek olanlarla sınırlıyken, FUE Yöntemi daha geniş bir kitleye hitap etmektedir.

 • Belirli bölgelerde saç seyrelmesi yaşayan kadınlarda, özellikle alın ve şakak bölgelerinde yaşanan seyrelmelerde ve ya bazı kadınlarda yaş ve genetik sonucu görünen tepede oluşan dökülmelerde,
 • Talihsiz bir olay sonucu kafada oluşan yanık ve yara izlerinde,
 • İleri derecede dökülme vakası olsa da, gergin saç derisi ve fazla sayıda nakil edilebilecek saç folikül yoğunluğuna sahip olanlarda,
 • Uygulamadan hemen sonra tam faaliyet göstermek zorunda olan ağır iş yapan insanlarda, ve sporcularda,
 • Az sayıda saç dökülmesi yaşayan ve kısa saç modelleri kullanmak isteyen gençlerde,
 • Sakal, kaş gibi bölgelerde görünen seyrelmelerde,

FUE yöntemi ile çok verimli sonuçlar alınmaktadır.