Saç Ekimi Sonuçları Doğal Görünür Mü?

Her gün dışarıda yürürken, otobüste seyahat ederken, bir kafede kahvenizi yudumlarken, kısaca insanla temas edilebilecek her noktada birçok saç ekimi yaptırmış kişi görür fakat bunları neredeyse hiçbir zaman fark etmezsiniz.

Aslında bu örnek ‘’saç ekimi doğal görünüyor mu?’’ sorusuna verilebilecek en doğru yanıttır.

Saç ekimi yapıldıktan 2 ay içinde ekimin ilk etkilerini görmeye başlarsınız ve saçlarınız uzamaya başlar. Bu saçlar peruk ya da başkasının saçı değildir. Sizin donör bölgenizden alınan doğal saçlarınızdır, dolayısıyla uzayan saçlar sizin saçlarınız olduğu için – iyi bir saç ekim ekibi tarafından son teknolojik imkanlar ile yapıldığında – doğal görünmemesi için hiçbir sebep yoktur.

Ekilen saçın dokusu, uzama hızı ve rengi tamamen doğal saçınızın özelliklerini taşır.

Şöyle açıklayabiliriz:

  • Tırnağınızı kestiğinizde arkadan gelen tırnak kendi tırnağınızdır ve doğal görünür.
  • Cildiniz bir yara nedeniyle kabuk bağladıktan sonra alt tabakadan gelen cilt yine kendi cildinizdir ve doğal görünür.
  • Dolayısıyla ekilen saç da sizin saçınızdır ve uzar, gürleşir ve doğal görünür.

Diğer yandan son senelerde FUE tekniği ile yapılan saç ekimlerinde FUT tekniğindeki gibi fark edilir bir ameliyat izi kalmamakta, dolayısıyla doğal görünüm FUT tekniğine göre daha mümkün olmaktadır. Bu yönüyle FUE tekniği saç ekimi alanında bir devrim olarak kabul edilmektedir.

O zaman neden bazı kişilerin saç ektirdiği kolaylıkla anlaşılabiliyor?

Hiç tanımadığınız bir şehire gittiğinizi ve bir restoranda yemek yemeyi düşündüğünüzü varsayın.

İki restoran arasında kararsız kalıyorsunuz, bir restoran ağzına kadar müşteriyle dolu diğerinde ise tek müşteri dahi yok. Muhtemelen hangisinde yemek yemeye karar verirdiniz?

Bu sorunun cevabı birçoğumuz için belllidir. Kalabalık olanı seçeriz. Bu şekilde alacağımız risklerin önüne geçtiğimizi düşünürüz. Mekanın kalabalık olması bizim için adeta bir tavsiye niteliğindedir.

Eğer kalabalıksa muhtemelen işlerini iyi yapan uzman bir ekibin olduğunu birçok kişinin memnun kaldığını varsayarız.

Hatta doktor seçerken bile etrafımızın verdiği tavsiyelere göre karar veririz. Durum hayatımızın her köşesinde geçerlidir. Mobilya seçiminden, cep telefonu seçimine kadar yakınlarımızın ya da güvendiğimiz kişilerin tavsiyeleri bizim için son derece önemlidir.

Dolayısıyla bir işlemi uzmanlarının yapması alacağımız riskleri azaltmak açısından kayda değerdir.

Saç ekimi işlemi için de aynısı geçerlidir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan saç ekim işlemleri saçların doğal görünmemesi dahil birçok farklı soruna yol açabilir. Bakanlık tarafından denetlenmeyen, merdivenaltı diye tabir edilebilecek yerlerde tecrübesiz kişiler tarafından yapılan işlemlerden önce sağlığınız sonra görüntünüz için uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç ekiminin doğal görünmemesinin altında yatan başlıca 4 sebep şunlardır:

1- Saçın doğal uzama yönü ve açısıyla örtüşmeyecek şekilde ekim yapılması

Saç ön çizgisinin yüz şekline uygun biçimde tasarlanmalıdır. Bunun yanında yapılacak analizde saçların doğal uzama yönünün belirlenmesi ve bu yönde ekim yapılması doğal görüntü için hayatidir.

2- Ense bölgesi dışında başka bir bölgeden donör kullanılması

Kafanızın arka bölgesindeki donör bölge dışında yer alan bölgelerin donör bölge olarak kullanılması (göğüs, bacak gibi) saçınızın doğal görüntüsünü bozabilir.

3- Olması gerekenden az ya da fazla greft ekilmesi

Donör bölgenizdeki bir saç folikülünde santimetrekare başına düşen saç miktarı ne kadar ise, saçınızın olmadığı bölgelerdeki her santimetre kareye ortalama o kadar saç ekilmelidir.

Diğer yönden anatomik olarak saçımızdaki her bir saç folikülünün bulundurduğu yani içinden çıkan saç teli sayısı değişim göstermektedir.

Bunlar rastlantısal olarak dağılmıştır. Bazı folikülerin içinde 1 tel varken, bazı saç foliküllerinde 2, bazılarında 3, nadiren ise 4 saç teli vardır.

Dolayısıyla saç ekimi işlemi yaparken en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri saç derisinin doğasına uygun şekilde saç foliküllerini rastlantısal olarak 1 telli, 2 telli, 3 telli ya da 4 telli ekerek işlem yapmak ve bunu kafa derisine raslantısal olarak dağıtmaktır.

Ancak ön saç çizgisi oluşturulurken içinde tek saç teli içeren greftlerin seçilmesi önemlidir. Çünkü aslında buluna ön saç çizgisi genellikle tek saç kılı içeren foliküllerden oluşmaktadır.

4- İşlem sonrasında doktor tavsiyelerine uyulmaması

Her tıbbi işlemden sonra doktorun tavsiyelerine uyulması çabuk iyileşme ve istenilen sonucun elde edilmesi için önemlidir.

Eğer işlemden sonra doktor tavsiyelerinin dışına çıkılırsa işlemin başarı şansı düşer.

Bunlar dışında saç ekilen bölgelerde saç yoğunluğunun yanlış ayarlanması, saç ekim ekibinin tecrübesizliği, yüksek miktarlı greft ekimlerinin (4000 – 5000) tek bir güne sığdırılmaya çalışılması gibi birçok sebep doğal görüntünün dışına çıkılmasına neden olur.