Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

DK Klinik ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı doktor gözetimindeki saç ekim merkezlerinde aşağıdaki işlem süreci takip edilir:

1) Öncelikle traş yapılarak bütün saçlar tamamen kesilir.

2) Saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Hasta her ne kadar işlem boyunca uyanık olsa da ekim yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve hastanın hissedeceği acı yok gibidir.

3) Donör bölgede bulunan saç folikülleri çıkartılır ve özel bir solüsyonun içerisinde bekletilir. Donör bölgeden ne kadar saç folikülünün çıkartılacağı ekilecek greft sayısıyla doğru orantılıdır.

Saç folikülleri, punch biyopsi işlemi ile çıkarılır. Biyopsi kalemi bir çok hassas bir motora bağlı olarak çalışmaktadır.

Punch biyopsi kaleminin ucundaki aparatlar donör bölgenin yapısına göre değiştirilebilir. Bazı bölgelerde daha kalın uçlu aparatlar kullanılırken bazı bölgelerde daha ince aparatlar kullanılabilir.

4) Alnımızla saçımızın bitiştiği noktada beliren çizgi olan saç ön çizgisi belirlenir. Bu çizginin doğru belirlenmesi saç ekimi sonucunda alacağınız sonucun doğal görünmesi açısından oldukça önemlidir.

Kişinin yüz şekli, yaşı ve cinsiyeti ön saç çizgisini belirleyen başlıca faktörlerdir.

Girintileri, çıkıntıları hesaba katılmalı, saçların doğal çıkış yönü, hastanın beklentileri ve saç dökülmesinin devam edip edilmediği birlikte hesaplanmalıdır.

Bu işlem özellikle deneyim gerektirir ki, sça ekimi yapıldığı beklli olmasın ve kişi doğal görünümlü saçlarına kavuşsun. Aksi takdirde çim adam görünümü kişinin saç ekimi yaptırdığını çok belli edebilmektedir.

5) Ekim yapılacak bölgeye, saçların dökülmeden önceki çıkış şekline ve yönüne göre kanallar açılır. Saç kanalı açılmış alanlara ekim yapılmaya başlanır.

Tecrübeli bir ekip ekimi yaparken aşağıdaki noktalara dikkat eder.

  • Doğal görüntüden uzaklaşacak şekilde gereğinden fazla ya da az greft ekilmemelidir.
  • Saç folikülleri saçın doğasına uygun olacak şekilde belli bir düzen içinde değil, asimetrik olarak dağıtılmalıdır.
  • Donör bölgede yeteri kadar greft yoksa, eldeki greftler iyi değerlendirilmeli, saç ön çizgizisi ve saç derisinin tepe bölgeleri daha sık olacak şekilde ekim yapılmalıdır çünkü bu bölgeler ilk olarak dikkat çeken bölgelerdir.

6) Saç ekimi bitiminden sonra köklerin alındığı alan kapatılır ve saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar kişiyle paylaşılır.