SAÇ EKİMİ ADIMLARI

DK Klinik’te Saç Ekim Adımları: Süreç Nasıl İşliyor?

1- Danışma ve Öngörüşüme Aşaması

İsterseniz Whatsapp ya da e-mail aracılığıyla, isterseniz kliniğimize gelerek ücretsiz muayene oluyorsunuz. Yaptığımız değerlendirmede, ne kadar grefte ihtiyaç duyulduğu, donör bölgenizin uygun olup olmadığı, greftlerinizin kalite durumu gibi bilgiler veriliyor. Operasyon ücreti hakkında bilgilendirme yapılıyor.

sac_ekim_yorum_222- Kan Alımı

Eğer işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz, işlemden bir ya da birkaç gün önce kliniğimize gelmeniz ve kanınızın alınması gerekiyor. Ayrıntılı kan testleri ile operasyonun önünde sağlık açısından bir engel olup olmadığı belirleniyor. Bunun yanında saç dökülmenizin arkasında genetik kaynaklı dökülme dışında başka bir etmen olup olmadığı ortaya çıkartılıyor.

3- Operasyon Günü

Kanınız alındıktan sonra operasyon günü kararlaştırılıyor. Saat 09:00 gibi kliniğimize gelmeniz bekleniyor. Operasyon başlıyor.

4- Düzenli Takip

Operasyondan sonra düzenli aralıklarla kliniğimize gelmeniz, her şeyin yolunda olup olmadığını belirlememiz açısından önemli. Kliniğimize gelen hastalarımıza, PRP uygulaması ücretsiz şekilde yapılıyor. İstediğiniz takdirde online kanallar ile de resimlerinizi gönderebiliyorsunuz.


FUE tekniği ile saç ekimi nasıl yapılır? (Ayrıntılı)

saç-ekimi-aşamaları

  • Saç ekimi yapılmadan önce kişinin saç ekimi için uygun aday olup olmadığı belirlenir.

    Örneğin, şeker, tansiyon ya da buna benzer, operasyon sırasında sorun teşkil edebilecek bir rahatsızlığın olup olmadığı öğrenilir. Hastanın sağlık geçmişi araştırıldıktan sonra kişinin donör bölgesi incelenir ve gerekli olan greft miktarı belirlenir. Kişinin kanı alınır, detaylı kan sonuçları incelenir.

  • İşlem başlamadan önce hastanın saçı tamamen traş edilir. Hastanın saçının tamamen traş edilmesinin en önemli sebepleri, olası bir enfeskiyon riskini azaltmak ve operasyon sırasında görerek, rahat çalışılmasını sağlamaktır.

  • Hasta ile birlikte saç ön çizgisi belirlenir. Burada hastanın fikirleri kadar, uzmanlarımızın önerileri de önemlidir. Kişinin yaşı, yüzünün şekli, cinsiyeti, saçların çıkış yönü gibi faktörler göz önüne alınarak eğer varsa hastanın talebi ile uzmanımızın önerisi arasında bir denge bulunmalıdır.

  • Saç ön çizgisi belirlendikten sonra hasta saç ekim odasına alınır. Hastanın operasyon süresince ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. Hastanın kafa derisine yaklaşık 10-15 ince uçlu iğne enjekte edilir. Bu iğnelerin ilk birkaç tanesi hasta tarafından bir miktar hissedilirken, diğer iğneleri hasta hissetmez.

  • Donör alandan (ense üstünden başlayan bölge) foliküller tek tek toplanır. Bu toplama işlemi bir motordan güç alan punch biyopsi kalemleriyle yapılır. Foliküllerin özelliğine göre kullanılan kalem ucu değiştirilir. Kalem uçları 2-3 hastada bir yenilenmektedir. Her opeasyondan sonra bu uçların cerrahi sterilizasyonu otoklav yöntemiyle sağlanır.

  • Toplanan greftler ekilmeden önce PRP uygulaması yapılır. Bu uygulamada amaç, ekilecek greftlerin, saç derisine tutunma kalitesini yükseltmektir.

  • Toplanan greftler Choi Implanter Pen denilen bir saç ekim kalemine yerleştirilir ve ekime başlanır. Ekimin süresi ekilecek greft sayısına göre değişir. Örneğin, 2.000 greftlik bir saç ekimi ortalama 3 saat sürerken, 4.000 greftlik bir saç ekiminin ekilme aşaması 5-6 saat sürer. Bu yüzden, 4.000 grefti geçen uygulamaları genellikle 2 güne ayırmaktayız.

  • Ekim tamamlandıktan sonra hastaya yapmayı gerekenler anlatılır ve şampuanları ve ilaçları verilir.