Saç Nakli İşlemi Afro Saçlara Sahip İnsanlara Uygulanır mı ?

Saç Nakli İşlemi Afro Saçlara Sahip İnsanlara Uygulanır mı ?

DK Hair Klinik olarak Antalya’da, saç nakli işlemlerinde her şeyden önce, en iyi hizmeti ve sonuçları sağlamamız gerektiğine inanıyoruz. Kısa adı ISHRS olan, Uluslararası Saç Onarım Cerrahisi Derneği üyesiyiz.

Bu, çok saygın bir kurumun standartlarına uygun, katı protokollerle bağlı kalmamız gerektiği anlamına gelir.

Hastalarımıza ya da potansiyel hastalarımıza, %100 gerçek görünümlü saç nakli işlemi sağladığımızın teminatını vermek, bunun bir parçasıdır. Eğer nakil için uygun olmadığınızı düşünürsek, bunu söyleriz ve paranızı almayız. Ne kadar ısrarcı olsanız da! Eğer aldığınız sonuçlar, istediğiniz gibi olmazsa, saç nakli işlemi büyük bir ekonomik yük haline gelebilir.

Evet Saç Nakli İşlemi Afro Saça Sahip İnsanlara Uygulanabilir

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, saç tipine, rengine veya dokusuna bakılmaksızın, doğru kritere uymayan herkese saç nakli yapamayız. Afro Karayip kökenli birinin saç nakili yaptırması kesinlikle mümkündür. Foliküler ünitelerin toplanacağı sağlıklı bir donör alanı olduğu sürece ve alıcı alan yeni implante edilen foliküler ünitelerle başa çıkacak kadar sağlıklı ise uygulanabilir.

Afro tipi saçın nasıl iyi göründüğünü anlamak için, Saç Nakli Yaptıran Ünlüler adlı makaleye ve aktör Jamie Foxx’un sağlıklı saçlarına bakmanız yeterlidir.

Siyah ve Afro Tipi Saçları Anlamak

Afro tipi saç ile Asya ya da Kafkas kökenli saç arasındaki en belirgin fark kıvırcık olmasıdır. Afro Karayip tipi dışında da kıvırcık saç yaygındır ancak afro tipi saçların büyük çoğunluğu kıvırcıktır.

Afro tipi saçlar genellikle sıkı kıvırcıktır ancak gevşek kıvırcık, daha sıkı kıvırcık ve hatta halka şeklinde çok sıkı kıvırcık olarak dağılım gösterebilir. Doğası gereği, Afro tipi saçlar kurumaya meyillidir. Saç teli boyunca gezen ve nemlendirme görevi gören su ve sebum (Kafa derisi tarafından üretilen bir yağ) adlı maddeye ihtiyaç duyar. Çok sıkı kıvırcık saçlar, bunu engeller çünkü yol genellikle dolambaçlıdır.

Afro tipi saçlar, fırçalama sırasında hasarı önlemek için Kafkas veya Asya saçlarından farklı fırçalar ve taraklar gerektirir. Hindistan cevizi yağı gibi yağlardan ve seyrek yıkamadan faydalanır.

Bu görünür fiziksel farklılıklara rağmen, Afro dokulu saçlar, biyokimyasal olarak diğer tüm saçlarla özdeştir. Keratin adı verilen bir proteinden yapılır, kütikül adı verilen bir dış tabakaya sahiptir ve güçlü bir bağ dokusu ile bir kıl folikülü içinde tutulur.

Afro Karayip Saça Sahip Olan İnsanlarda Saç Kaybı

Traksiyon Alopesisi, Afro Karayip kadınlarında görülen bir problemdir. Bu durum, uzun yıllar saç uzatma, kimyasal saç bakım yöntemleri ve çok sıkı tarzda saç şekillendirme ile ilişkilendirilebilir. Tüm bunlar, saçlara baskı uygular ve kalıcı saç kayıplarına yol açar. Genellikle, incelen bölgedeki saç tutamlarını dikine örmek veya peruk takmak tek seçenek olmaktadır. Birincisi, problemi daha da kötüleştirecektir ve ikincisi her zaman pratik değildir.

Afro Karayip erkeklerinde sorun aynı olabilir. Bu durumda ana seçenek, saçları kısa tutmak ya da tamamen traş etmektir.

Afro Saç Nakli İle İlgili Zorluklar

Her ne kadar Afro tipi kadın ve erkek saçına nakil işlemi uygulanabilse de, uygulamalarda bir takım zorluklar yaşanabilir. Bu konuda tüm klinikler hizmet vermemektedir ancak biz, hizmet veren birkaçından biriyiz.

Afro tipi saçın doğası gereği, folikül içeren birimler ve saçlar, Kafkas ve Asya tipi saçlara oranla daha büyük olabilir. Kıvırcık yapı, kökün şeklini değiştirmektedir. Bu yapı, yalnızca saçın kendisinde değil, derinin altındaki kökte de etkisini sürdürür. Bu demektir ki; kıvırcık yapılı kökler, verici alandan çıkarıldıklarında ve alıcı alana yerleştirildiklerinde, derideki travma daha fazla olacaktır. Ayrıca, çok küçük olan kökler, punch aleti ile çıkarılırken, foliküler birimin kendisine de ciddi zarar verebilir.

Afro Tipi Saça FUE ve FUT Yöntemi

Saç nakli tekniklerinin ‘altın standardı’ Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE metodudur. Bu yöntem, Foliküler Ünite Transferi veya şerit alma yönteminin yerini almıştır. FUE yöntemi, yetenekli bir cerrahın, punch aleti kullanarak donör alanından foliküler üniteleri çıkarmasını içermektedir. Foliküler ünite, dört veya beş kıl folikülü ve 20 kıldan oluşan küçük bir doku parçasıdır. Bu birimler, daha sonra tüm birimler olarak, cerrah tarafından oluşturulan küçük deliklere nakledilir. Sonuç ise, az miktarda yara ile doğal bir görünümdür.

Bu yöntemin tersi olarak, FUT, cerrahın, genellikle başın arkasından bir kulaktan diğerine kadar, verici alandan bir deri şeridi çıkarmasını içerir. Şerit 1 ile 1,5 cm olabilir ve bu belirgin bir yara izi bırakır. Saç nakli ekibi, folikülleri ayırarak nakil işlemine hazırlarlar.

Genellikle kıvrımlı ve daha büyük foliküllere sahip Afro tipi saçların, zarar görmeden çıkarılmaları zordur. Bu yüzden bazı klinikler sadece FUT yöntemini sunarlar. Siyah deri, aynı zamanda "keloid skarlaşması" adı verilen durum için daha fazla risk taşır. Deri yüzeyi altında topaklara ve büyük yara dokusuna yol açan bu yara türü, FUE işleminde, foliküler birimler çıkartılırken daha büyük aletler kullanılmasından kaynaklanır. Ön saç çizgisi, Kafkasyalılar ve Asyalılar'dan daha farklı olduğundan, yani çok daha düz olduğundan, dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle, Afro saçları için FUE yöntemini sunabilenler, sadece en yetenekli cerrahlardır.

Birçoğu, saç nakline uygun olup olmadığınızı görmek için bir test sunar ve eğer öyleyse, başarılı bir FUE saç nakli için hak kazanırsınız.

Afro Saç Nakli Faydaları

Herhangi bir başarılı saç naklinin yararları herkes için aynıdır. Onarılan bir saç çizgisinden, yenilenmiş güven ve mutluluk. Ancak nakil işlemi gören Afro saçlar, diğer saç tiplerinden daha dolgun görünebilir! Bu durum, kıvırcık saçın doğasıyla alakalıdır. Saç greftlerinin, Afro Karayipli bir insanın kafa derisindeki alıcı bölgenin daha uzağına yerleştirilmesi gerekse de (Çünkü foliküler üniteler çok daha büyüktür ve bu nedenle daha fazla alana ihtiyaç duyarlar), yeni gelişen kıvırcık saçlar, daha gür ve hoş bir görünüm verir!

Ayrıca, saç naklinde en iyi sonuç alınan kişiler, saçları saç derisine benzer bir renkte olan kişilerdir. Örneğin, doğal olarak sarı saçlı ve tenli olan biri gibi siyahi ve Afro tipi saçı olan biri de iyi sonuç alacaktır.

En önemli olan şey, saç cerrahınıza güvenmektir. Emin değilseniz veya rahat hissetmiyorsanız asla saç nakli prosedürüne başvurmayın. Afro tipi saçlarınız varsa, bu belki de daha önemlidir. Cerrahınıza, kıvırcık, Afro tipi saçların doğasına aşina olup olmadığını ve hangi yöntemi kullandıklarını sorun (FUE veya FUT). Ayrıca, saçlarınız için en yararlı yöntemin hangisi olduğunu ve bunun için test yapıp yapmadıklarını da sorun.

Saç dökülmenizi konuşmak veya ücretsiz online konsultasyon formumuzu doldurmak için iletişime geçin, en kısa sürede size geri döneceğiz.