Greft İle Kıl Kökü Arasındaki Farkı Neden Bilmelisiniz?

Greft İle Kıl Kökü Arasındaki Farkı Neden Bilmelisiniz?

Yaklaşık 2 ay önce e-posta kutusuna aşağıdaki e-mail düştü. Bu tarz şikayetleri uzun süredir duyduğumuz için böyle bir durumla karşılaşmamanız için yapılması gerekenleri paylaşmak istiyoruz.

”Merhabalar,

Bundan 1 sene önce İstanbul’da bir klinikte saç ekimi işlemi yaptırdım. Kliniğe gittiğimde yaptıkları incelemede, saçlarımda erkek tipi saç dökülmesinin ileri derecede olduğu, bu yüzden 5000 greftlik bir ekim yapılması gerektiği söylendi. Uzun süredir fiziksel görüntümden rahatsız olduğum için sorunum çözülecekse 5000 greftlik ekim yaptırmaya hazır olduğumu söyledim. Bugün ekimin üzerinden 1 sene geçti ve saçlarım hala seyrek. Ne yapmam gerekiyor. Umarım yardımcı olursunuz, gerekirse yeniden ekim yaptırmayı düşünüyorum fakat işleme ve saç ekim merkezlerine olan güvenimi kaybettiğimi belirtmeliyim.

Teşekkürler.”

Hastamızı inceleme yapmak için kliniğimize davet ettik. Ekilen saçların çıkması 1 seneyi bulduğu için saçların artık çıkmaya devam etmeyeceğini biliyorduk.

Hastanın eski resimleriyle yeni resimlerini kıyasladığımızda açıklıkları iyi derecede kapanmıştı fakat yapılan ekim 5000 greftlik bir ekim gibi görünmüyordu.

Yaptığımız analiz sonunda maksimum 1500 greftlik bir ekim yapıldığını fark ettik ve durumu hastaya aktardık. Hastamız ısrarla 5000 greft için ödeme yaptığını söylemesine rağmen saçlarında kesinlikle 1500 greftten fazlası olmadığını, bu durumu açıklığa kavuşturması için ekim yaptığı merkezle yeniden
görüşmesi gerektiğini belirttik.

Ertesi gün saç ekim merkeziyle telefonla görüşen Selim Bey 1500 greft ekildiğini öğrendiğinde oldukça kızgındı. Daha kötü olan ise kendisine 1500 greft ekildiğinin fakat saç derisine yaklaşık 5000 kıl kökü nakledildiğinin söylenmesi olmuştu. Bu durum Selim Bey’in kafasını karıştırmıştı.

Problem: Greft Mi, Kıl Kökü Mü?

Tecrübelerimize göre saç ekim yaptırmayı düşünen birisi araştırma yapmaya başladıktan yaklaşık 6 ila 12 ay sonra saç ekim merkezini seçiyor ve saçlarını ektirmeye karar veriyor.

Bu kişilerden bir kısmı yoğun araştırmalar yaparak saç ekim hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara hakim olarak kliniğimize geliyor. Hatta karşılaştığımız sorular bazen o kadar detaylı oluyor ki net bir yanıt vermemiz için bilgilerimizi süzgeçten geçirmemiz gerekebiliyor.

İnternetten araştırma yapan, çeşitli saç ekim merkezleriyle görüşen kişilerin büyük bölümü greft ve kıl kökünün farkını biliyor.

Yeterli araştırmayı yapmadan bir saç ekim merkezine güvenerek gelen kişiler ise kimi zaman yanlış anlaşılmadan kaynaklanan, kimi zamansa bilgisizliklerinin suistimal edilmesinden dolayı işlemden sonra büyük hayal kırıklığıyla karşılaşabiliyor.

Öngörüşmede kendisine 2000 greftlik bir ekimin var olan tüm açıklıkları kapanacağı söylenen bir kişiye yaklaşık 700-800 greftlik bir ekim yapılıyor fakat 2000 greft ekim yapıldığı söyleniyor. Kişi saçları çıktıktan sonra açıklıklarının devam ettiğini görüyor ve merkeze durumu bildiriyor.

Saç ekim merkezi saçları ekilen hastaya yaklaşık 2000-2500 kıl kökü ekildiğini (dikkat:normalde 2000 greft denmişti) ve bu durumun ekim öncesinde paylaşıldığını söylüyor.

Selim Bey’in yaşadığı problemlerinin benzerini her gün saç ektirmeye karar veren belki onlarca belki yüzlerce kişi yaşıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için saç ekim terimlerinin anlamlarını öğrenmenizi, saç ekim merkeziyle yüz yüze görüşüp bilgi almanızı ve merkezi yerinde görmenizi öneririz.