Saç Dökülmesinden Sorumlu Protein Bulundu

Saç Dökülmesinden Sorumlu Protein Bulundu

Günümüzde saçların beyazlamasının önüne geçmek için uygulayabileceğimiz bir yöntem yok. O yüzden birçoğumuz saçların beyazlamasını maskelemek için saçlarını boyatıyor.

Diğer yandan saç dökülmesinin önüne geçemeyen kişiler ise peruk takmak ya da saç ektirmek gibi formüller uyguluyor.

Peki yakın bir gelecekte saç beyazlamasının ve saç dökülmesinin önüne geçilebileceğini söylenilseydi şaşırır mıydınız?

Amerika’da yapılan bir araştırmada direkt olarak saçların kendi rengini korumasını sağlayan ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan spesifik hücreler bulundu. Bu keşif, saç dökülmesinin ve saçların beyazlamasının önüne geçilmesi için adeta bir devrim niteliğinde.

Biliminsanları, sinirler üzerinde tümör oluşmasına neden olan nörofibromatozis ismi verilen bir hastalığın tedavisi üzerinde çalışırken şans eseri saçların büyümesini sağlayan hücreyi keşfetti.

Teksas Güneydoğu Tıp Üniversitesi’nde çalışan araştırmacı Lu Le konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Araştırmanın başlarında bir çeşit tümör üzerine çalışırken, araştırmayı sonlandırdığımızda saçların büyümesini sağlayan hücreyi keşfetmiştik” dedi ve ekledi: ”Bu araştırmalar ışığında yakın bir gelecekte saçların büyümesini sağlayacak geni saç foliküllerine enjekte edebiliriz.”

KROX20 ismi verilen protein aslında sinir gelişimiyle yakından ilgili bir protein. Fareler üzerinde yapılan araştırmada saç folikülleri içerisinde rastlanan bu proteinin saçların büyümesini sağlayan ve SCF denilen bir proteinin üretimini teşvik ettiği ortaya çıkarıldı. KROX20 isiml protein ortadan kaldırıldığında saç büyümesinin durduğu ve yerini saçların dökülmesine bıraktığı gözlemlendi.

SCG geni ortadan kaldırıldığında ise saçların grileşmeye başladığı görüldü.

Araştırmada her ne kadar biyolojik olarak insanlara oldukça benzeyen fareler üzerinde yapılsa da aynı araştırmanın insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Araştırmacı Lu Le ve ekibi ise zaman kaybetmeden insanlar üzerindeki testlere başladılar.

Genes&Development’da yayınlanan araştırma insanlar için büyük bir kozmetik problem haline gelen saç dökülmesinin önüne geçmek adına oldukça umut verici.