Saç Ekiminden Sonra Saçlar Neden Yıkanmalıdır?

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Neden Yıkanmalıdır?

Saçların günde kaç kere yıkanması gerektiği geçmişten günümüze tartışılan sağlık konularından biri olmuştur.

Son senelerde ortaya çıkan ”şampuansız saçlar” modası sosyal medya ile oldukça geniş kitlelere ulaşmış ve saçlarını aylarca yıkamayan kişilerin internette paylaştıkları fotoğraflarla saçlarının yıkanmadığında daha sağlıklı olduğunu iddia etmesi tartışmayı alevlendirmektedir.

Dermatologların bu konuyla ilgili vardığı ortak bir nokta yoktur. Kimileri saçların her gün yıkanmasını önerirken, kimileri gün aşırı kimileri ise haftada bir kere yıkamanın yeterli olacağını iddia etmektedir.

BİLİMİN IŞIĞINDA NE ÖNERİYORUZ?

Çok terleyen kişiler, çok ince ve narin saçları olan kişiler, çok nemli bir iklimde yaşayan kişiler, saçları kepekli olan kişiler ve yağlı saç derisine sahip olan kişilerin saçlarını her gün yıkaması önerilirken, saç derisi yağsız olan kişiler saçlarını daha az sıklıkta yıkaması önerilir.

Eğer yukarıdaki koşullardan birine sahip değilseniz ve normal bir saç derisiniz varsa; saçlarınızı kirli hissetmeniz, saçlarınızın kokmaya ya da pullanmaya başlaması veya saçlarınız kaşınmaya başlaması saçlarınızı yıkama zamanınızın geldiğini gösterir.

Çünkü bazı araştırmalar, saçları her gün yıkamanın kafa derisindeki yararlı bakterileri öldüreceğini, bu yüzden saçların her gün yıkanmaması gerektiğini ortaya koymaktadır.

PEKİ SAÇ EKİMİNDEN SONRA SAÇLAR NEDEN YIKANMALIDIR?

Saç ekiminden sonra saçların yıkanma ihtiyacının sebebi oluşan kabukların saç derisinden uzaklaştırıp saç foliküllerinin nefes almasını sağlamaktır. Böylece iyileşme sürecinin hızlanması sağlanırken diğer yandan enfeksiyon ihtimali de düşürülür. Ayrıca yıkamayla kafa derisinde kuruyan kan da uzaklaştırılır.

Saçları yıkarken narin yıkamalı, ekilen greftlerin saç derisinden uzaklaşmamasına dikkat edilmelidir. Saçlar yıkanırken tazyikli su kullanılmamalıdır. Saçları yıkadıktan sonra kafa derisinde eğer kanama olduysa bu ekilen greftlerden bazılarını kafa derinizden uzaklaştırdığınızı gösterir.

Bu noktada panik yapmamalı bir dahaki yıkamada daha dikkatli ve yumuşak şekilde saçlarınızı yıkamalısınız. Eğer kanama ile karşılaştıysanız saç ekimi merkezinizi arayarak konuyla ilgili bilgi almanızı öneririz.

Yıkamadan sonra saç derinizde kanama olmaması önemli bir aksilik olmadığını göstermesi bakımından önemlidir.

Saçlarınızın operasyondan sonra hangi gün nasıl yıkanması gerektiği ile ilgili bilgiyi sık sorulan sorular sayfamızda ”yıkama” başlığı altında görüntüleyebilirsiniz.