Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Saçınızın döküldüğünü fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Birçok erkek ve kadın farklı derecelerde saç dökülmesi sorunu yaşar ve genelde bunun sebebi yaşla birlikte hormonlarda oluşan dengesizliktir.

Erkeklerin yarısından fazlasında 50 yaşına gelene kadar androjenik (hormonal) saç dökülmesi görülür.

Hatta bazıları saçlarını ergenlik döneminin sonuna doğru veya yirmili yaşların başında kaybetmeye başlar. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle gebelik sırasında veya yaklaşık 50 yaşında menopoz başlangıcında ortaya çıkmaktadır.

Çok farklı saç dökülmesi tedavileri duymuş olabilirsiniz, hatta bazılarını denemiş bile olabilirsiniz. Saç dökülmesine neden olan hormonları baskılayan ilaçlar, saç büyümesine yardımcı olan lazer cihazları ve saç derinize uygulayabileceğiniz losyonlar mevcuttur.

Ancak bunların hepsinin olumsuz tarafları veya dezavantajları vardır. Bazıları iktidarsızlık veya daha az sperm sayısı gibi istenmeyen yan etkilere yol açarken, bu ilaçların çoğu ise hamile veya emziren kadınlarda kullanılamaz veya yalnızca belirli yaş grupları tarafından kullanılabilir.

Birçoğunun faydasını görmek için en az birkaç ay kullanılmaları gerekir.

Bütün bunların yanında, bu çözümlerin belki de en büyük dezavantajı, kullanmayı bıraktığınızda saç dökülmesinin geri döneceği ve gördüğünüz faydaların bir kaç ay içinde kaybolacağı gerçeğidir.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİNİN ARTILARI

Yukarıda bahsedilen çözümlerin aksine, saç ekimi işlemi son derece başarılıdır ve uzun vadeli, fark edilir ve doğal sonuçlar sağlar. Saç ektirmenin diğer avantajları şunlardır:

 • Diğer saç dökülmesi tedavilerinin işe yaramadığı durumlarda başarılı sonuçlar sağlar.
 • Geniş bölgelerde görülen saç dökülmelerinin tedavisinde başarılıdır.
 • Diğer tedavilerin aksine, saç dökülmesinin daha geç evrelerinde dahi uygulanabilir.
 • Doğal görünümlü saçlara kavuşursunuz.
 • Hem erkekler hem kadınlar için uygundur.
 • Saçlarınız yeniden çıkmaya başladıktan sonra dökülmez.

Saç Ekimi Etkisi İspatlanmış Bir Saç Dökülmesi Tedavisidir

Saç dökülmesi tedavilerini araştırdıysanız, bu tedavilerin sınırlı başarı sağladığını da biliyorsunuzdur. Etken maddesi Minoxidil olan saçlı deriye uyguladığınız topikal çözümler için de aynısı söylenebilir.

Bu tedavilere, eğer çok geç bir evrede başladıysanız işe yaramazlar, yani, saç dökülme hızı çok yüksekse, o zaman bunları kullanmanız herhangi bir kalıcı sonuç vermeyecektir. Sadece saç ekimi kalıcı bir şekilde saç dökülmesini tedavi etmektedir.

Ayrıca, 18 yaşından büyük herkes gerekli durumlarda saç ektirebilir. Birçok ilaç ve losyon, yaşlılarda veya kadınlarda işe yaramaz.

Saç Ekimi Tamamen Doğal Bir Görünüm Sağlar

Saç ekimi teknikleri son 20 yılda çok gelişti ve bu alanda ciddi ilerlemeler kaydedildi; şu an tamamen gerçekçi ve doğal görünen saçlara kavuşmanızı sağlamaktadır. Saç çizginizin nereden başlamasını istediğinizi ve hangi alanlara saç ekileceğini doktorunuzla konuşarak seçebilirsiniz. Bu alanda uzman doktorlar kafanızın arka kısmında minimum yara izi kalmasını ve saçlarınız uzadığında bunun dışarıdan hiç görülmemesini sağlayabilir.

Gelişmiş saç ekimi teknikleri sadece erkeklerde değil kadın hastalarda da uygulanmaktadır. Birçok kadın, saçlarının döküldüğü alanları saç ekimi işlemi ile başarılı ve doğal bir şekilde geri kazanmaktadır.

Ayrıca, bu teknikler sayesinde kaş, bıyık, sakal ve favori ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Kendinize Güveninizi Artırır

Saç ekimi yaptırmanın belki de en büyük artısı, kendine güven ve iyi hissetmenize olan katkısıdır.

Saçlarımız önemli bir kimlik unsurudur ve saçlarımıza verdiğimiz şekil, tarz, renk bizi biz yapan en önemli etmenlerdir. Saçlarımızı kaybetmeye başlarsak, bu durum özgüvenimizi sarsabilir ve kişiliğimizin değişmesine neden olabilir.

Sağlıklı ve gür saçların bizde yarattığı güç, muazzam olabilir ve benlik saygısı, kişisel ilişkiler, iş ilişkileri ve sosyal yaşam üzerinde çok olumlu etkiler yapabilir.

Saç ekimi sonucu çıkan saçlarınız kendi saçlarınız olduğundan, saçınız son derece doğal görünecek ve hissedeceksiniz; uzadığında ise tamamen mevcut saçlarınızla bütünleşecek ve hiç operasyon geçirmemiş gibi hayatınıza devam edeceksiniz.

Saç ekiminden alacağınız sonuçlar, size özgü birçok faktöre bağlı olacaktır, ancak doktorumuz ve alanında uzman profesyonellerden oluşan ekibimiz, durumunuzu değerlendirip tamamen gerçekçi beklentilerle karar vermenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte saç ekiminden sonra daha dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİNİN EKSİLERİ

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi, saç ekimi işleminin de bazı eksileri olabilir.

 • Saç ekimi işleminin uzun sürmesi
 • Maliyet
 • İyileşme süresi
 • Yara izi kalabilir (FUT operasyonlarının geneli ve başarısız FUE operasyonlarında)
 • Yeni saçların çıkması uzun sürer
 • Saç ekilen alanın etrafındaki saçlar- eğer uzman bir merkezde yapılmadıysa- bir süre sonra dökülebilir

Saç Ekimi İşlemi Uzun Sürer ve Maliyetli Olabilir

Standart bir saç ekimi işlemi altı ila dokuz saate kadar bir sandalyede oturmanızı gerektiren uzun bir cerrahi işlemdir. Sonuçlar kesinlikle buna değer, ancak bu kadar uzun sürmesi ve ekimi yapan doktorun ve ekibin ciddi mesai harcaması, diğer saç dökülmesi tedavilerine göre daha pahalı olmasına yol açmaktadır.

Çoğu insan, saç ekimini genellikle bir kez yaptırıp kalıcı sonuçlar alacağı için ortaya çıkan maliyeti göze almaktadır. Saç ekilen alanda yeni saçlar çıkmaya başladığında, saçlar uzamaya devam eder ve yeniden sağlıklı ve dolgun saçlara kavuşursunuz.

DK Klinik, alanında uzman ve tecrübeli profesyonellerden oluşur ve başarılı sonuçlar üretmede konusunda oldukça yetkindir.

Oldukça düşük fiyatlara saç ekimi yapan ve genelde uygun tıp eğitimi olmayan kişilerce işlem yapılan merkezler yerine, uzman bir dermatolog veya cerrah seçmeniz alacağınız riski minimuma indirecek ve başarı şansını kesinlikle çok artıracaktır.

Ülkemizde saç ekimi yetkisi dermatoloji ve plastik cerrahi uzmanlara ve merkezlere, ayrıca medikal estetik hekimi sertifikası almış hekimlere tanınmıştır.

İyileşme süresi ve fark edilebilir bir yara izi kalıp kalmayacağı, saç ekiminde FUE (Follicular Unit Extraction) veya FUT(Follicular Unit Transplantation) tekniklerinden hangisini tercih edeceğinize bağlıdır.

Kısaca anlatacak olursak, FUE yöntemi, saç ekimi işlemi için doku şeridi kesilmesine gerek kalmadan, bu foliküller arasından kullanabilecek en verimlilerinin doğrudan tek tek çıkarılarak nakledilmesi işlemidir. FUT tekniği, ense bölgesinden bir doku şeridi alınarak buradaki saç köklerinin ayrılıp ekilmesi anlamına gelir. FUE tekniğinde çok daha küçük yaralar oluşur ve iyileşme çok daha hızlıdır.

Yeni Saçların Çıkmasını Beklemek

Her ne kadar saç nakli, sürekli kullanımına devam edilmesi gereken losyonlar ve ilaçların aksine, genellikle bir defalık tedavi olsa da, ekilen saçların yeniden çıkması hemen gerçekleşmez. Yeni saç çizginizin ana hattını hemen görürsünüz, ancak gerçek büyümeyi görmeniz için birkaç ay beklemeniz gerekecektir. Yeni çıkacak saçlarınız kendi saç köklerinizden çıkan saçlar olacak ve sadece farklı bir yerde çıkıyor olacaklar, bu nedenle saç büyüme hızı, kendi saçınızın büyüme hızıyla aynı olacaktır.

Saç Ekilen Alanların Dışındaki Mevcut Saçların İleride Dökülmesi

Son olarak, bazen saç ekimi yapılan alanın etrafındaki bölgelerde saç dökülmesi olabilir. Bu, doğal saç dökülme alanınızın genişlemesinin bir sonucudur. Bu gibi durumlarda, ilaçlar veya lokal losyonlar gibi diğer saç dökülmesi tedavilerinin kullanılması önerilir.

Saç dökülmesi ve tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bizimle iletişime geçin. Ücretsiz randevu alarak kişisel tercihlerinizi bize anlatabilirsiniz, böylece beklentilerinize uyacak doğru karara varmanıza yardımcı olabiliriz.