Saç Ekimi Başarısız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Saç Ekimi Başarısız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Saç ekiminde en doğal görünümü elde etmek son derece önemlidir ve bunun için öncelikle doğru uzman doktor&ekip ve kliniği seçmelisiniz. Şu anda saç ekimi konusunda araştırma yapan, mantıklı ve bilgili bir insan olarak işlem sırasında ve sonrasında nelerin yolunda gitmeyebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Saç ekimi yetkisi olmayan merkezlerde yapılan saç ekimi işlemlerinin başarısız olma ihtimali azımsanmayacak kadar yüksektir. Saç ekim için klinik ararken, sadece fiyata bakıp en ucuz yeri tercih etmemelisiniz. Deneyimsiz saç ekimi merkezleri ve kendine ‘saç ekim uzmanı’ diyen kişilerden genel bir kural olarak kaçınılmalıdır – ülkemizde ve dünyada ‘saç ekim uzmanı’ şeklinde tıbbi bir unvan ya da sertifika sistemi yoktur.

Ancak eğer istenmeyen sonuçlar, yara izi veya saç ekiminden sonra başka bir olumsuzlukla karşılaşırsanız, hatırlamanız gereken ilk şey panik yapmamaktır. DK Hair Klinik’te uzman doktorumuz ve ekibimiz, düzenli olarak saç ekimi işlemleri gerçekleştirmekte ve yüzlerce hastayı doğal ve sağlıklı saçlarına kavuşturmaktadır.

Endişeleriniz varsa mutlaka bizimle iletişime geçin. Yardım etmekten memnuniyet duyarız.

Saç ekiminde oluşabilecek bazı sıkıntılar ve bunları önlemek veya gidermek için yapılabilecekler şunlardır:

FUE ve FUT Arasındaki Farklar

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki tip saç ekim tekniği mevcuttur: FUE (Follicular Unit Extraction) ve kafa derisinden doku şeridi çıkarma yöntemi olan FUT (Follicular Unit Transplantation).

Her ikisi de iyi sonuçlar vermektedir ancak donör bölgeden saç folikülü toplama yöntemleri farklıdır dolayısıyla bıraktıkları yara izi açısında büyük farklar vardır.

FUE tekniği, saç ekiminde ‘yeni ve daha gelişmiş’ bir yöntemdir. Tecrübeli bir cerrah, kafa derisinin arka ve iki yanından saçın sağlıklı bir şekilde büyüyen taraflarından saç folliküllerini ‘punch’ adı verilen ince uçlu bir cihazla tek tek toplar. Alınan her bir saç folikülü (greft) 1 ile 4 saç kılı içermektedir. Doktorunuz bu ‘donör’ folikülleri alıp, saç ekilecek alanlara tek tek naklederek doğal bir saç görünümü oluşturur.

FUT tekniğinde ise ense kısmından nispeten kalın bir doku şeridi tek parça halinde kesilerek çıkartılır. Bu şeritteki sağlıklı saç folikülleri tek tek ayrılarak, ekim yapılacak alanlara nakledilir.

Daha eski bir yöntem olan FUT tekniğinde çok daha büyük şerit şeklinde bir yara oluşur, iyileşmesi uzun sürer ve daha fark edilir bir yara izi kalır.

Saç ekimi konusunda uzman ve deneyimli doktorlar her iki işlemi de yapabilir, çünkü FUT tekniği, yara izi riski yüksek olmasına rağmen, genellikle daha geniş kellik alanlarında kullanılmaktadır.

Doku şeridi, uzun saçla kolayca kapanabilecek bir alandan çıkarılır.

Bununla birlikte, çok sayıda yara iziniz varsa, ekibimiz bu eski yara izlerini kapatmada ve hatalı saç ekimini düzeltmede size yardımcı olabilir.

Deneyimsiz Saç Ekim Merkezleri Hakkında Bir Anektod

Eğer saç ekiminizi yapan kişi tecrübesiz bir cerrahsa veya bu alanda uzman bir doktor değilse hiçbir saç ekimi yöntemi başarılı olamaz. Saçlarınız ve görünüşünüzün sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Görünüşünüzü doğrudan etkileyecek bir işlem konusunda ucuz bir fiyata muhteşem sonuçlar vaat eden birine güvenmeyin. Saç ekimi ücreti ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir, ancak tek başına maliyeti esas alarak kararınızı vermeyin.

Gerçek olamayacak kadar iyi sonuçlar sözü veren merkezlerden uzak durun. Aynı şekilde, konuştuğunuz doktor, klinik görevlisi ya da telefona cevap veren kişi sorduğunuz sorulara doyurucu ve gerçekçi cevaplar vermiyorsa, hislerinize güvenin ve bu tarz kişilerden ve yerlerden uzak durun.

Baştan sona sizi rahat hissettiren, sorularınıza güvenle doyurucu cevaplar veren deneyimli doktor ve klinikleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Deneyimsiz bir cerrah veya doktor, işlemi doğru yapmazsa ciddi ve kalıcı bir yara izi oluşabilir. Cerrahi standartlarda hijyen kurallarına uymayan bir klinikte yapılan bir saç ekimi, siz daha klinikteyken yaraların enfeksiyon kapmasına ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Ağrılı ve uzun süreli iyileşme ve daha fazla yara izi oluşabilir.

Doğal Görünmeyen Saç Ekimi

Daha önce saç ekimi yaptırmış ancak saçları hiç doğal görünmeyen hastalar da zaman zaman
kliniğimize başvurmaktadır. Saç ekimi yaptırmak isteyen herkese tavsiyemiz, doğumla beraber gelen
doğal saç çizgisi ile aynı veya benzer bir saç çizgisi talebi ile saç ekim kliniğine başvurun.

Doktorunuz geleceği de düşünerek en ideal ve doğal görünecek saç çizgisini önermeli ve sizin onayınızı almalıdır.
Etik ilkelere uymayan bazı saç ekim uzmanları, size sevdiğiniz ünlünün saçları gibi saçlara sahip
olacağınızı ve daha doğal görüneceğini iddia ederek gerçekçi olmayan saç çizgileri çizmektedir.

Gerçek şu ki, saçlarınız dökülmeden önce bu tarz bir saçınız yoksa sonradan saçlarınızı
değiştiremezsiniz.

Bazı hastalar doğal görünmeyen dümdüz saç çizgilerini düzelttirmek için bize geliyor. Dolgu gibi
görünen ve saç çıkış açılarına uyulmadan dikkatsizce yapılmış saç ekim işlemlerini sonradan
düzeltmemizi talep edebiliyorlar.

Ekibimiz, ilk saç ekiminde yapılan bu tarz hataları düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Nakledilen
folikülleri alıcı bölgeden çıkarırlar ve gerekirse saç ekimi sürecini tekrar başlatarak dolgu gibi görünen
kısımları inceltirler. Saç follikülleri narin olduğu için bu işlemin de riskleri vardır ve onları ikinci kez
taşımak zarar görmelerine neden olabilir. Fakat, uzman ve deneyimli ekibimiz bu tür işlemleri de
başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Donör Bölgede Saç Kaybı

Bazen, özensiz ve tecrübesiz ellerde yapılan bir saç ekimi işlemi, donör bölge içinde ve etrafında kalan folliküllere zarar verebilir. Bu durumda ense kısmındaki saçlar dökülür ve kafa derisinde yamalı bir görüntüye neden olur. Bu işlemin kötü yapıldığı, donör bölgedeki foliküllerin hasar gördüğü ve tüm işlemin başarısız olduğu anlamına gelebilir.

Çözümü en zor konulardan biri budur. Hepimizde sınırlı sayıda saç folikülü vardır ve bu foliküllerin eğer birçoğu hasar gördüyse, uzmanlığımız ve bilgilerimize rağmen saçınızı kurtarmak için çok geç kalındığı anlamına gelebilir.

Ancak biz yine de elimizden gelen her şeyi yaparız. Saç ekimi için doğru ve güvenilir bir merkez seçebilmek için gerekli araştırmaları yapmanızı ısrarla tavsiye etmemizin asıl nedenlerinden biri geri döndürülemeyecek bir hatayla karşılaşmamaktır.

Geçmiş tecrübeleriniz gözünüzü korkutmasın. Başarısız olmuş bir saç ekiminin sonuçlarını çoğu zaman hayat boyu çekmek zorunda değilsiniz. Ve en önemlisi, çekinmeyin. Ücretsiz randevu alarak uzman ve deneyimli ekibimize danışın ve size nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatalım.