Saç Ekiminin Alternatifleri Nelerdir?

Saç Ekiminin Alternatifleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin en yaygın sebepleri genetik mirasımız ve hormonlarımızdır. Erkek tipi saç dökülmesinde, ön saç çizgisi geriye doğru çekilmeye başlar ve farklı hızlarda kelleşme görülür. Bunun başlıca sebebi testosteron hormonunu dihidrotestosteron adı verilen başka bir hormona dönüştüren bir enzimin artmasıdır.

Saç dökülmesi birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir:

 • Genetik sebepler
 • Hormonlar
 • Yaşlanma
 • Bazı hastalıklar ve kemoterapi gibi tıbbi tedaviler
 • Travma, kaza veya yanıklar

Saç dökülmesinin en yaygın sebepleri genetik mirasımız ve hormonlarımızdır. Erkek tipi saç dökülmesinde, ön saç çizgisi geriye doğru çekilmeye başlar ve farklı hızlarda kelleşme görülür. Bunun başlıca sebebi testosteron hormonunu dihidrotestosteron adı verilen başka bir hormona dönüştüren bir enzimin artmasıdır.

Kadınlarda da hormonlar saç dökülmesinde etkilidir ve genellikle menopoz döneminde kafanın üst kısmında saçlar açılmaya ve seyrekleşmeye başlar. Diyabet gibi bazı hastalıklar da hem erkeklerde hem kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesinin Mevcut Tedavileri Nelerdir?

Saçınızı dökülüyorsa veya seyrekleşiyorsa, başvurabileceğiniz farklı çözümler şunlardır:

 • Saç ekimi
 • Saç simülasyonu
 • Şapka, peruk ve eşarp takmak
 • Saça uygulanan losyonlar ve spreyler
 • Günlük kullanılan hormon baskılayıcı haplar
 • Lazer tedavisi

Saç ekimi muhtemelen sizin de aklınızdadır ancak fiyatı ve cerrahi işlem gerektiren bir tedavi olması gibi sebeplerden saç ektirmeyi erteliyor olabilirsiniz.

Saç dökülmesinin günümüzdeki en başarılı tedavisi saç ekimi işlemidir. Her ne kadar nispeten uzun süren (6-9 saat) bir operasyon olsa da uzman bir cerrah ve alanında tecrübeli bir ekip tarafından yapıldığında işlemin başarı oranı oldukça yüksektir. Bu işlemde, ense ve kafanın yan taraflarında bulunan genetik olarak dökülmeye dirençli saç kökleri cerrahi bir işlemle toplanır ve saçların seyrek olduğu bölgelere ekilir.

Kafa derisinin arka ve yan kısımlarındaki saç folikülleri diğer kısımlara göre çok daha sağlamdır ve genetik olarak hayatın sonuna kadar dökülmemeye programlanmıştır. Dolayısıyla, kafa derisinin diğer alanlarına nakledildiklerinde bu özelliklerini korurlar ve aktarıldıkları yerde sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ederler.

Saç dökülmesine neden olan hormonların etkilerini engellemek için kullanabileceğiniz losyonlar ve ilaçlar mevcuttur ancak bunlar yaşam boyu kullanılmayı gerektiren tedavilerdir. Kullanmayı bıraktığınızda, saç dökülmesi muhtemelen devam edecektir. Günümüzde, saç dökülmesini saç ekimi gibi tek işlemde çözebilecek başka bir uzun vadeli alternatif yoktur. Buna yaklaşabilecek tek tedavi, ‘saç simülasyonu’ olarak adlandırılan bir çözüm önerisidir.

Saç Simülasyonu Nedir?

Saç simülasyonu, saç dövmesi veya saç gölgelendirmesi olarak da bilinen yenilikçi bir tedavidir. Cerrahi bir işlem gerektirmeyen bu yöntemde, çeşitli dövme teknikleri kullanılarak kafada kısa saç görünümü elde edilir dolayısıyla kafanızda yeni saç çıkmasını sağlamaz; yakından bakıldığında sadece görüntü olduğu anlaşılır.

Saç simülasyonu uzmanları, normal dövme işleminde olduğu gibi, bu tedavi için özel üretilen çok ince uçlu iğneler kullanarak doğal ve bitkisel boyalarla kafa derisine çok kısa kesilmiş saç izlenimi yaratarak kişinin doğal saçları ile bütünleşik bir görüntü elde ederler.

Tamamen veya kısmen kel kalmış kafa derisinde, daha önde bir saç çizgisi oluşturmak, tepe ve yanlardaki açık alanları kapatmak, hatta favorileri tamamlamak için bile kullanılabilir. Ayrıca yara izlerini, güneş lekelerini veya doğum lekelerini kapatmak için ve aynı zamanda saç ekimi sonrasında saçlı deri görünümünü artırmak için de kullanılabilir. Uzun saç tercih eden kadınlar, saç simülasyonu işlemini, saçların seyrekleşip kafa derisinin göründüğü yerleri kapatmak için tercih edebilir.

Saçın mikropigmentasyonu, tüm cilt tipleri ve renklerinde kullanılabilir. Uzmanlar doğal saç rengine kusursuz bir şekilde eşleşen bir boya kullanır ve olabildiğince doğal bir görüntü elde etmek için genellikle üç veya dört farklı ton kullanır. Saçlarımız birden fazla renk ve tondan saç kıllarından oluşur ve iyi bir mikropigmentasyon işlemi bunu aynen yansıtır.

Saç ekimi gibi bu da uzun süren bir işlemdir, ancak saç ekiminden farklı olarak, çoğu zaman birkaç seansta tamamlanır. Lisanslı güzellik salonlarında ya da estetik merkezlerinde daha dolgun kaş görüntüsü vermek için kullanılan kalıcı makyaj tekniğine benzer bir işlemdir.

Not: Konuyla ilgili saç simülasyonu sayfamızdan farklı bilgiler alabilirsiniz.

Saç Ekimine Alternatif Olabilecek Diğer Çözümler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere, saç dökülmesini bir kerede çözecek uzun vadeli alternatif bir tedavi yöntemi henüz mevcut değildir. Bununla birlikte, başarı oranları farklılık gösteren başka saç dökülmesi tedavileri vardır.

 • Saçı Kapatan Kıyafetler

Saç dökülmesini kabullenip bu gerçekle yaşamayı hatta bu görüntünüzü sevmeyi seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra saç dökülmesini gizlemek için şapka, başörtüsü veya peruk takabilirsiniz. Ayrıca seyrekleşen kısımları kapatmak için kullanabileceğiniz renkli spreyler de mevcuttur. Ancak tüm bu tekniklerin dezavantajları vardır. Örneğin, renkli spreyleri her saç yıkaması sonrası yeniden kullanmak zorundasınızdır ayrıca spreyler yatak, koltuk, yastık ve kıyafetler gibi saçınıza temas eden yerlerde leke bırakabilirler.

Bu yüzden birçok kişi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden kaçınırlar ya da bir süre sonra vazgeçerler.

Saçlarımız çoğunlukla kimliğimizin önemli bir parçasıdır ve saç dökülmesinin üzücü hatta bazen insanların utandığı bir gerçek olduğunu biliyoruz. Erkekler erkeksi görüntülerini yitirmiş gibi hissederken, kadınlar da saçları olmadan kadın gibi hissetmeyebilir.

 • Saça Uygulanan Losyon ve Spreyler

Saç ekimine alternatif bir diğer çözüm önerisi de, doğrudan saça uygulanan Rogaine / Regaine (ayrıca aktif maddesi olan minoksidil ismiyle de bilinir) gibi saçlara uyguladığınız solüsyonlar ve spreylerdir. Bunların günde iki kez kafa derisine uygulanması gerekir ve genelde fark edilebilir sonuçlar almak için en az dört ay boyunca kullanmanız gerekir.

Saçları canlandırmaya ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilirler ancak hayat boyu kullanmaya devam etmeniz gerekir. Kullanmayı bırakırsanız, muhtemelen saçınızı kaybetmeye devam edersiniz.

Minoxidil, yalnızca 18-49 yaşları arasındaki erkekler için uygundur ve tansiyon problemi olan kişiler kullanmamalıdır. Aynı zamanda libidoda azalmaya ve iktidarsızlığa da neden olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi için kullanılan farklı bir minoksidil tedavisi vardır. Bu tedavi ise hamile veya çocuk emzirmeyen 18 ila 65 yaşlarındaki kadınlarda kullanılabilir.

 • Günlük Kullanılan Haplar

Saç dökülmesini önlemek için alabileceğiniz haplar da mevcuttur. Bu ilaçlar, saç dökülmesine neden olabilecek hormonların etkisini baskılar. Ancak bunlar da ömür boyu süren tedavilerdir – ilaçları bıraktıktan sonra birkaç ay içinde yeni saç büyümesi sona erer ve saçlarınızın yeniden seyrekleşmeye başladığını görürsünüz.

Bu tedavilerin bazıları, nadiren de olsa erkeklerde iktidarsızlığa ve düşük sperm sayısına neden olabilir. Saç dökülmesi olan kadınlarda kullanımı uygun değildir. Bu ilaçların büyük bir bölümü kullanılmaya başladıktan en az 3 ay sonra ilk etkilerini göstermeye başlamaktadır.

 • Lazer veya LED Işık Tedavisi

Piyasada, saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olmak için evde kullanılabilen çeşitli lazer ve LED ışık cihazları bulunmaktadır. Çoğunun haftada birkaç kez uygulanması gerekmektedir ve tarak gibi saça uygulanan ya da kafanıza taktığınız cihazlar şeklinde farklı modelleri vardır. Yaşlanmaya başlanan saç kökü hücrelerinin uyarılmasına yardımcı olmak ve tekrar sağlıklı saçların gelişmesine yardımcı olmak için genellikle Düşük Düzeyli Işık Terapisi (Low Level Light Therapy – LLLT) kullanırlar. Her ne kadar ev için tasarlanmış olanları olsa da böyle bir uygulamayı mutlaka doktor kontrolünde olan lisanslı bir sağlık merkezinde yaptırmanızı öneririz.

Bu cihazların tam olarak hangi mekanizmayla saç dökülmesi tedavisi sunduğu veya gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair henüz elimizde yeterli bilimsel delil yoktur

Çeşitli saç dökülmesi tedavileri ile birlikte kullanıldığında yeni ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen çeşitli vitaminli losyonlar ve şampuanlar da bulunmaktadır.

Saç dökülmesine kalıcı bir çözüm arıyorsanız, saç ekimi işlemi hakkında daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.