Saç Ektirmek Harcanan Zamana ve Paraya Değer mi?

Saç Ektirmek Harcanan Zamana ve Paraya Değer mi?

”Saç ektirmeli miyim?” sorusu saç ekimi işlemi ile ilgili soru listenizin muhtemelen en üstündedir. Belki de “canım ne kadar yanacak?” sorusundan hemen önce veya sonra gelmektedir (ki bunun cevabı, şaşırtıcı bir şekilde, düşündüğünüzden çok daha az canınız yanacaktır).

‘Buna değecek’ mi diye sorguladığımız şeyler, özellikle tercihe bağlı estetik bir operasyon olduğunda genellikle harcadığımız zaman ve paradır. Daha sonrasında ise bu işlem hayatıma ne kadar etki edecek, iyileşme ne kadar sürecek ve nihai sonuç neye benzeyecek gibi sorular sorarız. Hepsi de herhangi bir tıbbi işleme karar vermeden önce sormanız gereken geçerli sorulardır.

Saç nakli nispeten pahalı bir işlemdir, binlerce liraya mal olabilir. Dahası zaman alıcı bir süreçtir – işlemin tamamlanması yaklaşık sekiz saat, sonuçların tamamen kendini göstermesi bir yıla kadar bir zaman alabilir. Bir de hesaba katılması gereken istirahat, işten izin alma ve yorucu bir şey yapmama gibi hususları kapsayan birkaç haftalık iyileşme süresi vardır.

Bütün bunları saydıktan sonra, DK Hair Klinik olarak biz saç ekimi işleminin harcanan zaman ve paraya fazlasıyla değer olduğunu düşünüyoruz. Hastaların saç ekiminden sonraki duygularını gözlemleyebiliyoruz. Bununla birlikte, saç ekim işlemini sadece gerçekçi başarı şansı olan uygun hastalara uyguluyoruz. Bu konuda dürüst davranmayı ilke haline getirdik; eğer saç ekimi için uygun bir aday değilseniz, bunu size açıkça söylüyoruz ve saç ekimi tavsiye etmiyoruz.

Saç dökülmesi size rahatsız ediyorsa, öz-saygınızı azaltıyor ve özgüveninizi düşürüyorsa veya hayatınıza başka bir şekilde zarar veriyorsa, o zaman saç ekimi kesinlikle harcadığınız zaman ve paraya değecektir.

Saç Ektiren Ünlüler

Profesyonelce yapılan saç ekimlerinin ne kadar iyi ve doğal sonuçlar verebileceğini görmek istiyorsanız, saç ektiren yıldız sporculara ve ünlülere bakmanız yeterlidir. İngiliz futbolcu Wayne Rooney’in saç çizgisi belki de dünyada en ünlü hale gelinen ve sürekli örnek gösterilen saç çizgisidir. Kendisi 2011’de saç ekimi yaptırdı ve attığı bir tweet’le saç ektirdiğini açıkça söyledi.

Just to confirm to all my followers I have had a hair transplant. I was going bald at 25 why not. I’m delighted with the result. (“Bütün takipçilerime saç ektirdiğimi buradan duyuruyorum. 25 yaşında kelleşmeye başlamıştım Neden olmasın dedim. Sonuçtan çok memnunum.”)

Her ne kadar bir insanın neden tıbbi bir tedaviye karar verdiğini, 140 karakter gibi kısa bir açıklamayla dahi olsa halka açıklamak zorunda hissetmesini adil bulmasak da, Rooney saç ekimi işlemlerini halkın gözünde popüler hale getirdi. O zamandan beri, bir çok ünlü saç ektirdiğini gururla kamuoyuna açıklamaya başladı: İngiliz şef Gordon Ramsay, İspanyol tenis efsanesi Rafael Nadal ve İngiltere’nin X Factor jürisi İrlandalı Louis Walsh gibi ünlülerin saç ekimi yaptırdıkları söylenmektedir.

Ayrıca, Amerikalı model ve aktör Calum Best üç kez saç ekimi yaptırdığını UK Mail Online web sitesine şu sözlerle açıkladı:

These procedures have completely changed my life. They have given me so much more confidence and enabled me to wear my hair just the way I like it. The fact that I still have my hair helps me to get film roles. (Bu işlemler hayatımı tamamen değiştirdi. Özgüvenim fazlasıyla arttı ve artık saçlarımı istediğim gibi kullanabiliyorum. Saçlarım sayesinde yeni film teklifleri alıyorum)

Ünlü bir futbolcu ya da saçlı-sakallı erkek rolleri için seçmelere katılacak aktörler olmayabilirsiniz, ancak dolgun saçların herkeste özgüveni artırıcı etki yapacağını söyleyebiliriz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi kellik, vücuttaki 5-alfa redüktaz isimli bir enzimin, erkeklik hormonu olan testesteronu dihidrotestosteron veya DHT adı verilen başka bir erkeklik hormonuna dönüştürmesi sonucu oluşur.

Ve erkek tipi kellik testosteron ile bağlantılı olduğu için, sıklıkla kelliğin cinsel güç simgesi olduğu konusunda şakalar yapılır. Saç dökülmesine bağlı endişeleri olan erkekler için bu biraz rahatlatıcıdır.

Saç ekimi yaptırmak kişisel bir tercihtir ve biz sizin seçim yapmanıza yardımcı olmak için buradayız. Gerçek şu ki, saç ekimine dair her soruyu cevaplayabiliyor olsak da, şu nihai sorunuzu sizin yerinize cevaplayamayız: Saç ekimi yaptırmalı mıyım?

Bununla birlikte, yapabileceğimiz şey size tavsiyelerde bulunmak ve aşağıdaki hususların hepsini göz önünde tutmanızı önermek olacaktır:

  • Saç ekimine ayıracak yeterli bütçeniz var mı? – yoksa bu işlem sizi borca mı sokacak? Hepimiz ünlülerin sahip olduğu maddi imkânlara sahip değiliz. Dolgun saçlara sahip olmak güzeldir ama saç ekimi için harcayacağınız para bütçenizi çok aşıyorsa, bu muhtemelen iyi bir fikir değildir. Bunun yerine her ay bir miktar para biriktirmeyi düşünebilirsiniz, ya da kredi çekecekseniz aylık ödemeleri karşılayabileceğinizden emin olmalısınız.
  • Araştırmanızı iyi yapın – sadece en ucuz diye seçim yapmayın; yardımsever personeli, uzman ve tecrübeli doktoru olan bir kliniği seçin. Gittiğiniz klinikte kendinizi rahat hissetmeli, ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin tam olarak anlaşıldığını görmelisiniz.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek istediğinizi söyleyin – seçtiğiniz klinik, saç ekimi sonuçlarına dair gerçekçi bir fikir elde etmeniz için, tedavi ettikleri hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını size gösterebilmelidir.
  • İşlem için hazırlıklı olun – uyanık geçireceğiniz ve bir miktar rahatsızlık çekeceğiniz sekiz saatlik bir cerrahi işlemi kaldırabilir misiniz? En iyi klinikler kendinizi rahat hissetmeniz için elinden gelen her şeyi yapacaktır, ancak saç ekimi uzun bir süreçtir. Diyabet gibi tıbbi bir rahatsızlığınız varsa, bu işlem sizin için daha zor hale gelebilir.
  • Beklemeye hazır olun – gözle görülür sonuçların elde edilmesi için gereken süreyi mutlaka göz önünde bulundurun. Tamamen memnun olacağınız sonuçları almanız bir yıl sürebilir. Bu heyecan verici bir süreç olsa da sonuçları beklerken zaman geçmek bilmeyebilir.
  • Ameliyat sonrası bakım – saç ekimi işleminden sonra muhtemelen yeni ekilen saçların haricindeki diğer bölgelerde saç kaybını önlemek için günlük oral tablet finasterid (Propecia) veya günde iki kez topikal solüsyon minoxidil (Rogaine veya Regaine) gibi saç dökülmesi ilaçlarını kullanmanız gerekecektir. Bunlar, ömür boyu (ya da en azından saçlarınızı korumak istediğiniz sürece) kullanılacak ilaçlardır. Kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç ay içinde saçlarınız yine incelmeye ve dökülmeye başlayacaktır.
  • Gelecekte yine saç ektirme ihtimalini göz önüne alın – Calum Best örneğinde olduğu gibi, sadece bir saç ekimi her zaman yeterli olmayabilir. Saçlarınız istediğiniz yoğunlukta olmayabilir ya da kelleşen bölge büyüyebilir (saç ekimi saç dökülmesini durdurmaz), bu yüzden ikinci bir saç ekimi yaptırmak isteyebilirsiniz.

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, neden bu işin uzmanlarıyla konuşmuyorsunuz? İnternet sitemiz üzerinden randevu alın ve ücretsiz öngörüşme için kliniğimize gelin. Saç ekimi kişisel bir karardır ve hiçbir profesyonel saç ekimi kliniği sizi bu karara zorlamayacaktır. Hem bizim yardımlarımız hem de yapacağınız araştırmalarla saç ekiminin sizin için doğru karar olup olmadığını anlayabilirsiniz.