Saç Nakli İşlemi Açık Alın Bölgesinde İşe Yarar mı ?

Saç Nakli İşlemi Açık Alın Bölgesinde İşe Yarar mı ?

Saç nakil işlemi; açık alın bölgesini onarsa da onarmasa da, belki de DK Hair Klinik’te en sık duyduğumuz ortak soru budur. Cevap kısaca evet onarır olacaktır. Ancak bu sorunun uzun soluklu ve biraz daha karmaşık cevabı, alın bölgesi açıklığının sebebi ile yaşınızın etkisini de içeren bir cevap olacaktır. O halde dilerseniz alın bölgesi açıklığına bilimsel bir açıdan bakalım.

Alın Bölgesi Açıklığı nedir?

Bir kadın, saç dökülmesi problemi yaşadığında, genellikle başın tepe kısmından (yanlardan ve arkadan değil), saçların zayıflaması ile sonuçlanan bir şekilde saç kaybeder. Çoğu durumda, saçlarını at kuyruğu yaptığında, hacim kaybı nedeniyle bunu kendisi fark eder. Ancak kadınlardaki saç kaybı hiçbir zaman başkaları tarafından çabuk fark edilmez. Kadınlar genellikle alın bölgesinden saç kaybı yaşamazlar. (Ancak Frontal Fibrozi Alopesisi ve çekme alopesisi gibi, uzun yıllar sıkı at kuyruğu yapmaktan kaynaklanan istisnai durumlarda, kadınlar da alın bölgesi açıklığı yaşayabilirler.)

Bununla birlikte erkekler saç kaybı yaşamaya başladıklarında, saçlar şakaklar üzerinden dökülme eğilimindedir. Bu tip saç kayıpları, iki şekilde arkaya doğru yayılır:

• Saç kaybı, başın üst kısmına doğru yayılır, başın ön kısmında saç derisi görünecek şekilde ( ya da çok zayıf saçlar) az miktarda saç kalır.
• Saç kaybı, başın ön kısmında “v” formunda açıklık bırakacak şekilde, arkaya doğru yayılır. Bu kayba rağmen başın orta ön kısmında saç kalır. Bu durum bazen, kaba tabirle “Dul Tepesi” olarak adlandırılır.

Her ikisi de erkek saç dökülmesinin klasik kalıplarıdır ve erkek tipi saç kaybı olarak bilinir. Geriye doğru uzanan bir açıklık ile sonuçlanır. Çoğu erkek yanlardan ve arka bölgeden saç kaybı yaşamaz ancak çok az bir kısmı başın tamamından saç kaybeder. Her iki durumda da doktorlar, saç bakımı uzmanları ve cerrahlar, erkek tipi saç kaybına “androjenik alopesi” adını verirler.

Saç Dökülmesinin Diğer Sebepleri

Hastalık ya da travma sonrası yaşanan saç kayıpları çok farklı durumlardır ve saç nakli ile tedavi edilmeleri uygun değildir.

Saç Dökülmesinin Diğer Sebepleri

Basitçe analiz edecek olursak, saç kaybı, yoğun saç kaybı ya da zayıflamış saçlar, vücudun ürettiği saçtan daha fazlasını kaybetmesi durumudur. Erkek ya da kadın, hepimiz için saç dökülmesi biyolojik bir süreçtir. Normalde, sağlıklı saç köklerimiz varsa, dökülenlerin yerine yeni tüyler üretiriz. Her bir saçın dökülmeden önce yaklaşık üç yıllık bir büyüme süreci vardır. Fakat saç kökleri sağlıksızlaştığında, küçülerek çok daha ince tüyler üretmeye başlarlar ve sonunda üretim tamamen durur. Üretilen tüylerin yaşam döngüleri üç yıldan daha azdır.

• Yaş Faktörü

Yaş, alın bölgesi açıklığında kaçınılmaz bir nedendir. Tüm erkeklerin neredeyse yarısı, 50 yaşına geldiklerinde bir miktar saç kaybı yaşarlar. Yaklaşık % 30'u, 20'li yaşların sonu veya 30'lu yaşların başlarında, alın bölgesinde saç kaybı yaşarlar.

• Hormonlar

Ancak alın bölgesindeki saç kaybını basitçe yaşlanmaya bağlamak doğru değildir. İşin içinde daha karmaşık biyolojik süreçler vardır. Yani hormonlar. Biz insanların zahmetine müteşekkir olduğumuz şeylerdir hormonlar!

Temel erkek hormonu testosterondur. Bu hormon, başka bir hormon olan dihidrotestosterona dönüşür. Bu ikinci hormone saç folikülleri üzerinde olumsuz etki yapan ve zamanla daralmalarına neden olur.

• Genler

Genetik faktörler de devrededir ve genellikle aileden geçerek gelişirler.

Erkek tipi saç dökülmesinin sebeplerini anladıktan sonra, asıl sorumuza dönebiliriz. Saç nakli işlemi, alın bölgesi saç dökülmesinde başarılı olur mu?

Alın Bölgesi Açıklığında Saç nakli İşlemi
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi genel olarak saç nakli, alın bölgesi saç dökülmesi için mükemmel bir tedavi şeklidir. DK Hair Klinik'te, üstün Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE yöntemini kullanarak birçok uzman saç nakli prosedürü yürütüyoruz. Bu yöntem, kafa derisinin arkasından, en güçlü oldukları ve her birinin kafa derisinin ön tarafına tek tek ekildiği saç köklerinin tek tek alınmasını içerir. Bu yöntem etkili şekilde açık bölgeyi “doldurur”. Uzman cerrahlarımız her zaman saç naklinizden elde etmek istediğiniz saç tipini tartışır ve saç çizginizin nasıl görüneceğini size göstermek için saç derisine işaretler. Bu işaretleme, ayrıca uzmanlara çalışacakları bir “şablon” hazırlar.

Saç Çizginiz

Saç dökülme düzeyinize bağlı olarak, orijinal saç çizginize geri dönmeyi seçebilir veya başlangıçta çok fazla olmasa bile orijinal saç çizginizin daha da geliştirilmesini isteyebilirsiniz. Tüm bunları işlemi gerçekleştirecek olan cerrahla tartışabilirsiniz. Eğer kaybettiğiniz saç hacmi büyükse ve cerrahınız, saçınızın arkasında saç kaybından önce alınacak yeterli oranda sağlıklı saç folikülü olmadığını düşünüyorsa, yeni saç çizginiz, genç yaşlarda sahip olduğunuz haline oranla biraz daha geriden başlayabilir.

Ama yine de, saç çizginiz önemli ölçüde geliştirilecektir.

Saç Naklini Erken Yaşta Yaptırmak

Eğer erkek tipi saç kaybından muzdaripseniz ve saç çizginizi kaybetmeye başladıysanız, mümkün olan en kısa sürede saç nakli yaptırmayı istiyor olmalısınız. Genç bir yaşta saçlarınızı kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşamanız ve bu durumun sizde bir özgüven sorunu yaratması anlaşılır bir durumdur. Özellikle de akran grubunuzda saçlarını kaybeden tek kişi sizseniz ya da modellik, oyunculuk ve şarkıcılık gibi saçınızın önemli olduğu bir işiniz varsa önemlidir.

Bununla birlikte, erkek tipi saç kaybı ilerleyici bir sorun olabilir. 20'li yaşlarınızda saçlarınızı kaybettiğinizi fark ettiğinizi ve saç çizginizin ön kısmının ya da daha fazlasının tedavi edildiğini varsayalım. Saç dökülmesini durdurmak için hayatınızın geri kalanı boyunca Rogaine / Regaine ya da Propecia gibi günlük topikal çözümler kullanmazsanız saç dökülmeniz devam eder. Bir saç naklinin tabiatında en güçlü kıl foliküllerini kullanmak olduğundan, bu işlemin saç köklerini sağlıksız hale getirmesi ve saç üretimini durdurması olası değildir. Bu konuda düşünecek olursanız, saçlarının tamamını traş etmedikçe, bir adamın tamamen saçsız kalmasının çok nadir bir durum olacağını görebilirsiniz. Saçlar genellikle en güçlü foliküllerin alındığı kafa derisinin arkasında büyür. Bu nedenle saç naklinden birkaç yıl sonra, başınızın arkasında ve nakil yaptırdığınız yerde saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzadığını görebilirsiniz. Ancak bu alan arasında doğal saç kaybınız devam ettikçe incelme ve sonunda ciddi oranda saç kaybı gerçekleşir. Bu düzensiz ve kötü bir saç demektir.

Saç Naklini Erken Yaşta Yaptırmak

Cevap? Başka bir saç nakli.

Pek çok erkek ilk saç nakline en son olmayacağını bilerek gidiyor ve daima iyi bir saça sahip olmak için bunu kabul edilebilir buluyorlar. Aslında ikinci ve üçüncü saç nakli için gelen erkeklerin görülmesi normaldir. Açıkçası bu durum, saç cerrahı için ekstra maliyet ve zaman anlamına geliyor, ama çoğu erkek buna değdiğini düşünüyor. Ancak önemli olan, bunun farkında olmak ve bilmeniz gereken her şeyi size açıklayacak uzman cerrahları görmektir.

Yani saç nakli ile alın bölgesi açıklığını tedavi etmek istiyorsanız, hemen bize ulaşın!