Saç Nakli İşleminden Sonra Şapka Takabilir miyim ?

Saç Nakli İşleminden Sonra Şapka Takabilir miyim ?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE saç nakil yöntemi, Antalya'da DK Hair Klinik'te rutin olarak kullandığımız bir yöntemdir. Saç derisinin arkasından bireysel sağlıklı saç köklerinin alınmasını ve saç dökülme derecenize bağlı olarak, ön ve arka kısımda kafa derisine ayrı ayrı nakledilmesini içerir.

Eski şerit alma yöntemi olan Foliküler Ünite Transferi (FUT) yönteminin geliştirilmiş formu olarak kabul edilir. Daha az yaraya neden olur ve iyileşme süresi daha hızlıdır. Ancak prosedürün doğası gereği, ilk birkaç gün ve haftalarda bazı kabuk ve kanamalar kaçınılmazdır. Saç nakli yaptırmayı düşünüyorsanız, ameliyatla ilgili belirtileri bir şapka ile örtebilirsiniz.

Anlaşılan o ki bu harika bir fikir! Tabi ki bu önlem, sadece her şeye burnunu sokan tanıdıkların meraklı sorularından kaçınmak için değil...

Saç Nakli Sonrası Şapka Giyme Nedenleri

Saç nakli işleminden sonra şapka giymenin, örtbas etmekten başka sebepleri vardır:

• Güneşten korunma
• Yağmur ve rüzgardan korunma
• Kir, toz ve hava kirliliğinden korunma

Şimdi bu konulara daha detaylı bakalım:

Güneşten korunma

Türkiye, güneşin cömertçe bahşedildiği bir ülkedir. Saç naklinden sonra, kafa derisi birkaç gün boyunca hafif bir hassasiyet ve ağrı hissedecektir. Bu normal ağrı kesici ilaçların yardımcı olamayacağı bir şey değildir, ancak saç derisini güneşin sıcağında ısıtarak daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Eğer Türkiye’de yaşamıyorsanız, eve döndüğünüzde hava size sıcak gelecektir. Tüm bunlara ek olarak, ihtiyacınız olan en son şey, güneşte yanmış bir kafa derisi olacaktır. Aynı zamanda ameliyattan birkaç gün sonra da uyuşma hissedebilirsiniz, bu da kafa deriniz yanıyorsa, hemen hissedemeyeceğiniz anlamına gelir.

Şüpheniz varsa, güneşten uzak durun ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa, şapka giydiğinizden emin olun. Eğer kısa bir süre önce saçlarınızı yitirdiyseniz, ağrılı saç derisinin (saç nakil işlemi şöyle dursun) nasıl olabileceğini biliyor olmalısınız. Zaten bunun için de şapka takarak önlem almışsınızdır.

• Yağmur ve Rüzgardan Korunma

Aynı sebeplerden ötürü, saç derisinin havada bulunan toz ve kirlilik ile temas halinde olmasından kaçınmak en iyisidir. Saç nakil işleminizden sonra, cerrahınızın saç derisinin bakımı ile ilgili tavsiyelerini dinlemeniz çok önemlidir. Saç yıkama tavsiyesi de buna dahildir. Saçlarınızı yıkamak için biraz beklemeniz gerekebilir ve ilk haftalarda kafa deriniz kirlenebilir. Bu nedenle tüm alanı mümkün olduğunca temiz tutmak en iyisidir. Şapka, saç derisini kirden korumaya yardımcı olur.

Ayrıca kir ve toz, hem başın arkasındaki verici bölgede hem de ön taraftaki alıcı alanda bir enfeksiyona neden olabilir. Her ne kadar cerrahi sonrası ilk günlerde, saç köklerinin toplanması ve implante edilmesinden oluşan delikler küçük olsa da, hala açık yaralar olarak kabul edilmelidir. Hassastırlar ve alanı temiz tutmazsanız enfeksiyon riski nadir de olsa olasılık dahilindedir. Alıcı alandaki bir enfeksiyon, saç çizginizin düzensiz olmasıyla sonuçlanabilir.

Saç Nakli Sonrası Nasıl Şapka Takılır?

Cerrahlarımız, saç nakli ameliyatı sonrası hava şartlarının kötü olduğu durumlarda, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, dışarıya her çıktığınızda şapka takmanızı tavsiye eder. İçeride şapka takmanızı tavsiye etmezler. Hava çok sıcak, nemli, rüzgarlı veya tozlu değilse o zaman şapka olmadan çıkabilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk günde şapka takmaya başlamak tamamen güvenlidir.

Ancak saç derisinin biraz hassas olması ve foliküllerin en duyarlı süreçlerinde olmaları, şapkanızı nazik ve dikkatlice takmanızı gerektirecektir. Cerrahlarımız hangi şapka tipinin sizin için en uygun olduğunu açıklayacaktır. Saç derisine doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olmak için:

• Öncelikle, çok sıkı bir şapka denemediğinizden emin olun. Çok gevşek oturan bir şapka olmalı. Emin değilseniz, şapkanızı konsültasyonunuza veya cerrahi randevunuza götürün. Bu konuda cerrahınız size tavsiyede bulunacaktır.
• Şapkanızı, iki elinizi kullanarak hafifçe kafanıza yerleştirin. Acele etmeyin. Yavaşca hareket etmek, baskı uygulamamanız gereken alanları koruyacaktır.
• Şapkanın, yeni nakledilen saçlarınıza sürtecek sıkı bir siperliği olmadığından emin olun.
• Şapkanızı çıkartacağınız zaman, tekrar iki elinizi kullanarak, yavaş, nazikçe ve yukarıya doğru hareketlerle çıkarın. Tek elinizle veya belli bir açıyla hızlıca çekmeye kalkışmayın.

Enfeksiyonlara ya da kafa derisinin kirlenmesine karşı, şapkanızı temiz tuttuğunuzdan emin olun. Düzenli olarak yıkayın ve üzerinde kan veya başka sıvı varsa tekrar aynı şapkayı kullanmayın. Aynı gevşek türden birden fazla şapka bulundurmak iyi bir fikir olabilir, böylece her zaman temiz bir seçeneğiniz olur. Yine, eğer herhangi bir şüphe duyuyorsanız, her zaman cerrahınızla veya ofisten biriyle konuşabilirsiniz.

Saç Nakli Sonrasında Ne Kadar Süre Şapka Takılır?

Saç restorasyon cerrahisinin fiziksel belirtileri genellikle ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlıktan daha uzun sürebilir. Kendinizi tam olarak iyi hissedebilirsiniz ancak kafa derinizin iyileşmek için birkaç haftaya ihtiyacı olacaktır. Cerrahınız bırakmanızı söyleyene kadar, kir ve kötü hava koşullarından korunmak için şapka takmaya devam etmeniz önerilir. Sonra muhteşem görünümlü yeni saçlarınızın, kafa derinizi karıncalandırarak gelişmeye başlamasının keyfini tadacaksınız ve nakledilen folikülleriniz yeni evlerindeki hayata başlayacaklar! Saçlarınızı sonsuza dek nasıl değiştirebileceğimizi görmek için bugün bize ulaşın ya da ücretsiz online danışma formumuzu doldurun.