Sigara İçmek Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Sigara İçmek Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Sigaranın akciğer kanseri, gırtlak kanseri, kalp hastalıkları, amfizem, enfeksiyonlar gibi 50’den fazla rahatsızlıkla ilişkili olduğunu biliyoruz.

Sigara tüketimi Türkiye’de son 10 yılda %52 arttı ve bu artış ile birlikte Türkiye dünyada Pakistan’dan sonra sigara tüketimini en çok arttıran ülke konumunda. Ülkemizde her yıl 120 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan ölmesi, sigara tüketiminin sonuçlarının korkunç boyutlara vardığını gösteriyor.

Sigara verdiği fiziksel zarar dışında erken yaşlanma ve saç dökülmesi gibi kozmetolojik kökenli, içen kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek durumların ortaya çıkmasına da neden oluyor.

Sigaranın saç dökülmesine neden olmasına yol açan madde ”nikotin ve karbonmonoksit”. Son yıllarda sağlığa daha az zarar verdiği yönünde spekülasyonlar çıkan elektronik sigara da tıpkı geleneksel sigaradaki gibi nikotin maddesini içeriğinde barındırıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, sigara tüketiminin saç foliküllerindeki DNA yapısını bozması, kan dolaşımını etkilemesi gibi olumsuz sonuçlara yol açması sonucunda saçların kalitesi düşüyor, saçlar inceliyor ve saçlarımız dökülmeye yatkın hale geliyor.

Sigara tüketiminin vücudun bağışıklık sistemini düşürmesi ise vücudumuzu genel olarak birçok hastalığa açık hale getiriyor. Bu hastalıkların birçoğu ise saç dökülmesine neden oluyor. Bu durum direkt olmasa da çeşitli hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan, dolayısıyla saç dökülmesine dolaylı yoldan etki eden bir faktör.

Örneğin, Tayvan’da 700’den fazla 40 yaş üstü erkekle yapılan bir araştırmada günde 20’den fazla sigara tüketen kişilerin kelleşme oranının yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, sigara tüketiminin saç foliküllerinin genetik yapısına zarar verdiğini düşünüyor.

Sigara içmenin saçların dökülmesine neden olduğu düşünülse ve bu doğrultuda ciddi göstergeler olsa da sigaranın saç dökülmesine neden olan en önemli faktör olduğu iddia edilemez. Diğer yandan araştırmalar saç dökülmesi ve sigara arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterse de bu konuda henüz bir meta araştırma olmadığı için ”Sigara içmek kesinlikler saçları döker” demek için erken diyebiliriz.

Saç dökülmesinin en büyük sebebi genetik faktörlere dayalı olarak yaşla birlikte artan DHT hormonu.

Bugüne kadar saç dökülmesini engellemek için kullanılan tedavi yöntemlerinin özünde de DHT hormonunun üretilmesinin önüne geçmek, DHT hormonunu baskılamak bulunuyor.

Ayrıca doğru beslenme ve stresten uzak olmak, düzenli bir hayata sahip olmak saç dökülmesi için elimizde bulunan en önemli silahlar.